Георги Георгиев: Правоохранителите трябва да реагират на имотната мафия
Създава се работна група за разглеждане на схеми и законодателни промени

Министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви, че правоохранителните органи трябва да реагират на сигналите за различни схеми, използвани от имотната мафия. Той направи това изявление по време на изслушване в комисията по правни и конституционни въпроси, подчертавайки ангажимента на главния прокурор за прилагане на максималната строгост на закона.
Георгиев уточни, че ще бъде създадена работна група, която ще разгледа схемите на имотната мафия и ще предложи необходимите законодателни промени. Той бе попитан и за Наредбата за заплащане на правната помощ, свързана с възнагражденията на адвокатите. Министърът обясни, че работата по проекта за изменение е завършена, но основният проблем е финансов.
„Не може да се очаква адвокат, на когото посред нощ се обаждат за жертва на домашно насилие, да поеме казуса за 30 лева и да се разчита на качествена правна работа“, поясни Георгиев. Той добави, че фондът за правна помощ е 10 милиона лева и в момента се работи за актуализиране на възнагражденията. Водят се разговори с адвокатурата относно условията за увеличението на заплатите.
Георгиев посочи, че след приемане на наредбата, тя ще влезе в сила с отложено действие, докато се осигурят средства за увеличението. Преди изслушването правната комисия прие на първо четене два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Единият законопроект е внесен от Кирил Петков и група народни представители на 12 декември 2024 г., а другият - от Министерския съвет на 30 декември 2024 г. и са свързани с разширяване на защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения.