Депутатите разглеждат нови законопроекти за инвестиции в България
Два законопроекта с цел подобряване на инвестиционната среда ще бъдат обсъдени в Народното събрание

На първо гласуване депутатите ще разгледат два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, според проектопрограмата за работа на Народното събрание, публикувана на интернет страницата на институцията. Очаква се обсъждането да се проведе в близките дни.
Законопроекти от различни вносители
Единият законопроект е с вносител Богдан Богданов и група народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Другият законопроект е внесен от Александър Иванов от ГЕРБ-СДС.
Със законопроекта, внесен от Богдан Богданов, се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Законът за насърчаване на инвестициите и правилникът за прилагането му формират правното основание за прилагане на две схеми за държавна помощ в режим на групово освобождаване - регионална инвестиционна помощ и държавна помощ за обучение.
Цели и предимства на втория законопроект
Законопроектът, внесен от Александър Иванов и група народни представители, има за цел да подобри ефективността на мерките за насърчаване на инвестициите. Той предвижда опростяване и повишаване на прозрачността на изискванията към инвестиционните проекти. В него е предвидена възможност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост, както и в образованието и научните изследвания.
Също така, законопроектът предвижда оптимизиране на сроковете за административно обслужване на инвеститорите и за отговор от страна на Българската агенция за инвестиции и кметовете на общините. Съществена промяна е въвеждането на механизъм за контрол върху кметовете на общини при сертифициране на общински инвестиционни проекти.
Промени в изискванията за инвеститори
Законопроектът намалява изискването за минимално самоучастие на инвеститора със собствен или друг привлечен частен капитал от 40% на 25%. Освен това, със законопроекта се предвижда схемата за помощ за обучение да не се ограничава само до придобиване на професионална квалификация, съгласно доклада на комисията.