Депутатите разглеждат нови законопроекти за инвестиции в България

Два законопроекта с цел подобряване на инвестиционната среда ще бъдат обсъдени в Народното събрание

Снимка © БТА

На първо гласуване депутатите ще разгледат два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, според проектопрограмата за работа на Народното събрание, публикувана на интернет страницата на институцията. Очаква се обсъждането да се проведе в близките дни.

Законопроекти от различни вносители

Единият законопроект е с вносител Богдан Богданов и група народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Другият законопроект е внесен от Александър Иванов от ГЕРБ-СДС.

Със законопроекта, внесен от Богдан Богданов, се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Законът за насърчаване на инвестициите и правилникът за прилагането му формират правното основание за прилагане на две схеми за държавна помощ в режим на групово освобождаване - регионална инвестиционна помощ и държавна помощ за обучение.

Цели и предимства на втория законопроект

Законопроектът, внесен от Александър Иванов и група народни представители, има за цел да подобри ефективността на мерките за насърчаване на инвестициите. Той предвижда опростяване и повишаване на прозрачността на изискванията към инвестиционните проекти. В него е предвидена възможност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост, както и в образованието и научните изследвания.

Също така, законопроектът предвижда оптимизиране на сроковете за административно обслужване на инвеститорите и за отговор от страна на Българската агенция за инвестиции и кметовете на общините. Съществена промяна е въвеждането на механизъм за контрол върху кметовете на общини при сертифициране на общински инвестиционни проекти.

Промени в изискванията за инвеститори

Законопроектът намалява изискването за минимално самоучастие на инвеститора със собствен или друг привлечен частен капитал от 40% на 25%. Освен това, със законопроекта се предвижда схемата за помощ за обучение да не се ограничава само до придобиване на професионална квалификация, съгласно доклада на комисията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини