Даниел Митов представи анализ и мерки срещу горските пожари в Ямбол и региона
Министърът акцентира върху координация, превантивни проверки и обучение за пожарна безопасност

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов представи анализ за горските пожари, възникнали през миналата година в страната, със специален фокус върху областите Кюстендил, Хасково и Ямбол. Това стана по време на парламентарния контрол, в отговор на въпрос от Сейфи Мехмедали от „ДПС-Ново начало“ относно превенцията на пожари в област Ямбол.
Анализ и взети мерки след големите пожари
Документът включва подробна информация за най-сериозните пожари през лятото на миналата година и преобладаващите причини за тяхното възникване. Министерството на вътрешните работи е извършило оценка на взаимодействието между пожарните служби и другите държавни институции по време на гасителните операции. Въз основа на анализа са разработени мерки с цел да се предотвратят повторни инциденти от подобен мащаб.
Министър Митов подчерта, че полицейските и пожарните органи изпълняват редовно планирани профилактични дейности. Особено внимание се отделя на горските територии в област Ямбол – ключови за безопасността на региона.
Превантивни действия и координация в област Ямбол
За защита на горските имоти в Ямболско, регионалните звена на пожарната и Изпълнителната агенция по горите провеждат ежегодни съвместни проверки на държавните и общинските горски стопанства. Контролът е в рамките на плана за взаимодействие между институциите и цели установяване на рискови места за възникване на огнища.
Вътрешният министър обяви, че тази година се акцентира върху поддръжката на направлението на пътища за противопожарен достъп, контролира се достъпът до водоизточници, както и изграждането и поддръжката на защитни ивици и противопожарни депа. Един от важните моменти е превенцията на пренасяне на пожари от горски райони към населени места. В тази връзка са проведени разговори с кметовете на общините от областта за създаване на защитни съоръжения около по-малки или необитаеми населени места, граничещи с горите.
Освен мерките за горските територии, са планирани и действия с местната власт за осигуряване на безопасността в туристическите райони. Провеждат се срещи със земеделци и животновъди, на които се акцентира върху необходимостта от специален инструктаж за реагиране при кризисни ситуации.
Специални инициативи и обучение
Министър Митов поясни, че преди и след прибирането на селскостопанската продукция има взаимодействие с военните формирования за контрол и проверка на земеделска техника, като се осигурява съответствие с изискванията за пожарна безопасност. Това се извършва с оглед да се намалят рисковете от пожари, свързани с жътвената кампания.
Той увери, че противопожарната техника е изправна и готова за работа в летния сезон. В учебните заведения се провеждат специални лекции за реакция при възникване на пожари и бедствия, насочени към повишаване на подготовката на населението.
Митов подчерта, че дейността по осигуряване на пожарна безопасност и защита при бедствия е многостранна и включва превантивни, разрешителни и контролни функции, пожарогасителна и спасителна дейност, както и обучение на пожарникари и доброволци от населението.
Пожарите като постоянен риск
„Пожарите вече са реалност навсякъде, не само в област Ямбол“, отбеляза министърът, като подчерта необходимостта от продължаване на комплексните мерки и тесен контрол, за да се намалят щетите и рисковете за хората и природата.