България трябва да инвестира в отбранителните способности на ЕС, заяви Йордан Божилов
Семинар за възможности на българския бизнес в отбранителния сектор ще се проведе на 23 април

България трябва да подготви предложения за проекти, свързани с отбранителните способности на ЕС, заяви Йордан Божилов, основател на Софийския форум за сигурност, в интервю за БТА. Той подчерта, че страната трябва да намери своята ниша в инициативата на Европейската комисия, за да не остане само купувач, а да стане производител.
На 23 април, от 10.00 ч., в Българската търговско-промишлена палата ще се проведе информационен семинар на тема "Европейската отбрана и възможности на българския бизнес в разработването и производството на отбранителни продукти". Семинарът е част от усилията за финансиране по европейски и национални програми. Желаещите да участват могат да се регистрират на [email protected].
Финансови възможности и инициативи
Божилов, който има над 20 години опит в Министерството на отбраната и е бил заместник-министър, напомни, че Европейската комисия предлага генериране на допълнителни 800 млрд. евро за отбрана през следващите четири години. От тези средства, 650 млрд. евро ще дойдат от увеличаване на бюджетите за отбрана на страните членки, а 150 млрд. евро - от заемни средства, договорени с банки.
Европейската инвестиционна банка също започна програма за финансиране на отбранителни предприятия, осигурявайки 1 млрд. евро за 2024 година. Божилов отбеляза, че в контекста на новите европейски програми, България трябва бързо да прецени в какви отбранителни продукти да инвестира, за да заеме водещи позиции в производството на отбранителни технологии в рамките на ЕС.
Предизвикателствата пред българския отбранителен сектор
Според Божилов, българският отбранителен бизнес е фокусиран основно върху производството на въоръжение и муниции, които не отговарят на стандартите на НАТО. Въпреки че износът на тази продукция е за пазари без строги условия, не се наблюдава голям интерес за инвестиции в нови технологии и продукти. Процесите за превъоръжаване на Европа създават възможности за българските компании, особено в сфери като медицина, роботизирани системи и софтуерни решения.
Божилов посочи, че една от конкретните възможности е участието в проекти по линия на Европейския фонд за отбрана, който предлага над 1 млрд. евро за финансиране на иновационни проекти. Кандидатстването е отворено за консорциуми от поне три компании или научно-изследователски звена от различни държави, а проектите трябва да са предназначени за военни цели.
Необходимост от стратегическо планиране
В заключение, Божилов подчерта, че България трябва да разработи целенасочена политика за модернизация на отбранителния сектор, което да включва активно участие на местните фирми. Участието на български компании в производството за нуждите на армията трябва да бъде приоритет на всяко правителство, за да се осигури стратегическа независимост и усилване на националната сигурност.