БАИТ се противопоставя на новия Централен орган за ИКТ покупки в България
Асоциацията предупреждава, че централизацията ще ограничи конкуренцията и ще затрудни малките и средни предприятия в сектора

Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) официално се противопостави на предложението на Министерството на електронното управление (МЕУ) за създаване на Централен орган за покупки в сектор „Информационни и комуникационни технологии“ (ЦОПСИКТ). В своето становище, разпространено до медиите и адресирано до министъра Валентин Мундров, както и до други висши длъжности, БАИТ изразява опасения, че новият орган ще задълбочи съществуващите проблеми в поръчките, вместо да ги реши.
Основни аргументи срещу централизацията на покупките
В позицията си БАИТ посочва, че настоящият модел на Централния орган за покупки се характеризира с доминация на няколко фирми, което силно ограничава конкуренцията. Предложеният проект на Министерския съвет за ЦОПСИКТ според асоциацията не само не отстранява този проблем, а го задълбочава, тъй като влага изцяло функциите за възлагане и контрол в рамките на едно ведомство – самото Министерство на електронното управление.
Сред ключовите мотиви се открояват:
- централизацията нарушава принципите на свободен достъп до пазара и ограничава участието на малки и средни предприятия (МСП), което е дискриминационно;
- нарушава конкуренцията и създава риск за иновациите в сектора;
- концентрацията на функции в МЕУ води до конфликт на интереси и противоречи на доброто управление;
- повишава се рискът от корупция и картелни схеми;
- проектът не се съобразява с изискванията на Закона за обществените поръчки;
- предвижда бюрократизация, допълнителни скрити разходи и забавяне на процедурите;
- липсва задълбочен икономически анализ и реална оценка на въздействието;
- може да забави дигитализацията и иновациите в публичния сектор;
- не спазва принципите за пропорционалност и субсидираност.
Призиви за реформи и алтернативни подходи
В заключение от БАИТ подчертават, че създаването на ЦОПСИКТ в предлагания вид не решава сегашните проблеми в управлението на ИКТ поръчките, а увеличава разходите и тежестта главно върху местните МСП. Организацията настоява:
- предложението да бъде отхвърлено;
- да се извърши цялостен анализ на действащия модел на Централния орган за покупки, включително оценка на ефективността и конкуренцията;
- разработване на децентрализиран и прозрачен модел с доброволно участие на възложителите, който да запази тяхната оперативна самостоятелност;
- организиране на обществени консултации с всички засегнати страни и внимателно разглеждане на предложенията им;
- спазване на принципите за свободна конкуренция, отчетност и ясно разграничаване на ролите на регулатор, възложител и контролен орган.
Становището на БАИТ е подкрепено от още няколко организации и институции, сред които Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“ (ИКТ Клъстер), Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), Британско-българската търговска камара и други компании от ИТ сектора. Документът е изпратен до министъра на електронното управление Валентин Мундров, с копия до премиера Росен Желязков и председателя на Комисията по електронно управление и информационни технологии в Народното събрание – Левент Мемиш.
Подобряване на прозрачността и конкуренцията в ИКТ секторa
Дебатът около създаването на ЦОПСИКТ подчертава важността на баланса между централизирано управление на обществените поръчки и необходимостта от поддържане на конкурентна среда. Прозрачността, равнопоставеността и доброто управление остават ключови фактори за развитието на ИТ сектора и успешното реализиране на дигиталните политики в страната.