Семинар в София засилва сътрудничеството с Испания в борбата с киберпрестъпления
25 прокурори и следователи обменят опит в Съдебната палата за ефективна борба срещу дигиталната престъпност

В София беше открит семинар на тема „Разследване на киберпрестъпления“, в който участват 25 прокурори и следователи от България и Испания. Събитието, провеждащо се в Съдебната палата, бе открито от изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Целта на семинара е да засили сътрудничеството между двете страни в борбата с бързо нарастващите престъпления в дигиталната среда.
Сътрудничество между България и Испания в борбата с киберпрестъпленията
Семинарът е резултат от подписания през февруари Меморандум за сътрудничество и разбирателство между Прокуратурата на Република България и Службата на главния прокурор на Кралство Испания. В него участват 25 български и испански прокурори и следователи, които обменят опит и добри практики в разследването на киберпрестъпления.
По време на откриването Борислав Сарафов приветства присъстващите и изтъкна, че с ускоряващата се цифрова трансформация киберпрестъпленията нарастват бързо и засягат широк спектър от обществен, икономически и личен живот. Той подчерта важната роля на прокуратурата както в разследването и наказателното преследване, така и в изграждането на превантивни механизми и в стимулирането на междуинституционалното сътрудничество.
Основни теми и експертен обмен
Главният прокурор посочи, че в Испания престъпленията, извършвани в електронна среда, бележат ръст от 300% на година, а ситуацията в България е сходна. Лектори на семинара са испански прокурори със специализация в противодействието на киберпрестъпленията и съдебното сътрудничество по наказателни дела.
Сред акцентите на събитието са разглеждането на предизвикателствата при разследването на криптоактиви и киберпрестъпленията в Испания. Модератор на семинара е Светослав Василев, завеждащ отдел „Киберпестъпления“ в Националната следствена служба на България.
По време на дискусиите ще бъдат представени и практиките, прилагани в България при разследването на киберпрестъпления, както и проблемите, с които българските следователи най-често се сблъскват при разкриване на този вид престъпна дейност.
Сигнали за тенденции и бъдещи перспективи
Обменът на опит между българските и испанските специалисти има за цел да повиши ефективността на наказателното преследване в сферата на киберпрестъпленията. Чрез форума се очаква да се укрепят връзките и да се изработят нови механизми за сътрудничество. Това ще подпомогне борбата срещу нарастващите заплахи в цифровата среда, които засягат обществото на различни равнища.