Петър Младенов говори на Съвета на ЕС за борбата с дезинформацията сред младежите

Заместник-министърът на младежта и спорта подчерта необходимостта от цифрови умения и европейски координиран подход

Снимка © БТА

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов взе участие в политически дебат на тема „Дезинформация, манипулация и заплахи в киберпространството и тяхното въздействие върху живота на младите хора“ по време на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт. Събитието бе посветено на обсъждане на мерки за справяне с негативните ефекти от дезинформацията в дигиталната епоха, особено сред младото поколение.

Предизвикателствата на дезинформацията и нуждата от дигитална грамотност

В изказването си пред Съвета на ЕС, заместник-министър Петър Младенов подчерта, че дезинформацията онлайн се развива заедно с технологиите и сериозно подкопава доверието в науката и демократичните институции. Това поражда объркване, особено сред младите хора, които все още усъвършенстват уменията си за критично мислене. Той посочи, че усилията следва да са насочени към развитието на три ключови компетентности у младите – цифрови умения, критично мислене и медийна грамотност.

В програмата за управление на Република България до 2029 г. е отбелязана точно тази необходимост за подобряване на цифровите умения сред младите. В момента се проучват възможностите за системно интегриране на медийната и цифровата грамотност в училищното образование, което ще помогне за повишаване на тяхната устойчивост срещу манипулативни съобщения и фалшиви новини.

Инструменти за противодействие: неформално обучение и младежки инициативи

Като ефективна мярка срещу дезинформацията заместник-министър Младенов посочи неформалното обучение, чрез което се стимулират младежки инициативи, проекти и кампании, насочени към изграждане на критично мислене у младите. Това включва и предоставянето на ресурси и интерактивни платформи, които подпомагат активното участие на младежите в борбата с манипулациите в киберпространството.

„За решаването на тези предизвикателства разчитаме на младежките организации, технологичните компании, академичната общност и гражданското общество. Самите млади хора също са част от решението. Те са най-засегнатите, но и най-мотивираните да създават промени. Затова смятаме, че трябва да ги овластяваме, чрез различни холистични механизми“, подчерта Младенов.

Необходимостта от хармонизиран европейски подход

Заместник-министърът беше категоричен, че за ефективната защита и дигитална безопасност на младите е нужен координиран и хармонизиран подход на европейско ниво. Той поясни, че чрез съчетаването на стратегически документи, съществуващи законодателни мерки и иновативно финансиране, Европейският съюз може да изгради цялостна мрежа от инструменти.

„Това няма да повиши само уменията на младите хора, но ще формира цяла екосистема за информирано и активно демократично участие“, заключи Петър Младенов, ясно демонстрирайки ангажимента на България към една по-сигурна и образована дигитална среда за младежите в Европа.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини