КНСБ осъжда ареста на вицепрезидента Тодор Капитанов по време на протест

Синдикатът обвинява полицията в произвол и призовава за международна проверка на случая

КНСБ осъжда ареста на вицепрезидента Тодор Капитанов по време на протест
Снимка © Борислава Бибиновска, БТА

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) осъди арестуването на своя вицепрезидент Тодор Капитанов, което се случи на 14 юли по време на протест на работещите в държавните горски и ловни стопанства на автомагистрала „Тракия“. Според синдикалната организация това задържане е неправомерна репресия, която не може да бъде оправдана с аргументи за поддържане на обществения ред. Президентът на КНСБ Пламен Димитров призова премиера да защити правата на работниците и синдикалните представители, както и прокуратурата да извърши пълна и обективна проверка на действията на полицията.

Остро осъждане на действията на полицията

По време на излъчване във фейсбук страницата на КНСБ, Пламен Димитров категорично заяви, че случилото се на магистралата и последвалото задържане в Районното полицейско управление в с. Труд представляват „полицейски произвол“. Той определи действията на органите на реда като противоправно превишаване на правомощията, нарушаващо множество международни и национални правни актове.

Вицепрезидентът на синдиката подчерта, че тези действия предизвикват сериозни съмнения за злоупотреба с власт и целенасочено възпрепятстване на легитимната синдикална дейност. Според КНСБ задържането и поставянето на белезници на представител от най-голямата синдикална организация у нас са форма на неправомерен институционален натиск и опит за сплашване на цялата синдикална общност.

Свидетелства и официални реакции

По време на протеста на 14 юли Тодор Капитанов беше задържан и отведен в полицейския арест в с. Труд, където остана около три часа. Той определи преживяното като „натиск и полицейски произвол“.

По-късно същия ден директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов заяви, че няма данни за превишаване на полицейските правомощия при задържането на Капитанов.

Самият синдикален лидер обяви, че ще обжалва издадената срещу него заповед за задържане, която е била подписана и административно оформена чак три часа след налагането на белезници. В документа е посочено като причина за ареста „съзнателно пречене на органите на властта да изпълнят задълженията си по служба“, което Капитанов отрича, като подчерта, че протестиращите са били „въоръжени само със силата на словото“ и не са възпрепятствали полицията.

Международен сигнал и надзор

Пламен Димитров подчерта, че КНСБ няма да отстъпи и няма да позволи връщане към времена, когато правата на трудещите се се потъпкват чрез репресии и сила.

Синдикатът е сезирал международни профсъюзни организации и възнамерява да отнесе случая и пред високопоставени представители на Европейската комисия, Комитета по социални права към Съвета на Европа, както и Международната организация на труда.

Това развитие подчертава значимостта на случая като пример за опити за политически и институционален натиск върху свободата на синдикалната дейност в България, което обръща внимание на международната общност към събитията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent