Виктор Орбан критикува новия бюджет на ЕС като опасен за съюза
Унгарският премиер обвинява бюджета в проукраинска насоченост и предупреждава за риск от разпадане на ЕС

Унгарският премиер Виктор Орбан определи предложението за новия бюджет на Европейската комисия като опасно и без ясна стратегическа визия, което според него може да доведе до разпадане на Европейския съюз. Той отправи критики по държавното радио в петък, изразявайки съмнения в жизнеспособността на този бюджет още през следващата година.
Остра критика към предложения бюджет на ЕС
В своето изказване Орбан директно обвини Европейската комисия, че плановете за европейския бюджет поставят приоритетно финансиране на Украйна, за сметка на интересите на европейските граждани. Той определи бюджета като „проукраински“ и подчерта, че Комисията трябва да оттегли предложението, тъй като то е прекалено слабо и няма да издържи в процеса на преговори.
„Този бюджет ще разруши Европейския съюз. Смятам, че той няма да оцелее дори до следващата година. Европейската комисия ще трябва или да го оттегли, или да се върне назад стъпка по стъпка“, каза премиерът. Като основни причини той посочи плановете за финансова помощ за Украйна и планираните промени в областта на земеделските субсидии.
Новата финансова рамка и изискванията за демократични ценности
По-рано тази седмица Европейската комисия представи многогодишната финансова рамка, в която ясно се обвързва бъдещото финансиране от Европейския съюз със спазването на демократичните ценности. Според предложението, държавите членки трябва да съобразяват своята политика с основните принципи, посочени в Хартата на основните права и член 2 от Договора за ЕС, за да имат право на достъп до средства от ЕС.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта, че новият бюджет въвежда „интелигентна условност“ – механизъм, който прави върховенството на закона и основните права ключови условия за инвестиции и реформи. Тя заяви, че средствата на ЕС ще бъдат изразходвани отговорно, с ясни условия и защитни мерки, за да се гарантира, че парите са в полза на европейските граждани.
Последици за Унгария и механизъм за върховенство на закона
При направените предложения Унгария може да загуби достъп до значителна част от европейските средства. Страната вече е обект на механизма за върховенство на закона, който позволява спиране на финансиране при системни нарушения на демократичните стандарти. Унгария е заплашена от замразяване на около 18 милиарда евро от фондовете на ЕС заради опасения за корупция и отстъпление от демократичните ценности. Засега Будапеща разполага само с 10 милиарда евро от тези средства.
Унгария беше единствената държава членка, която през 2020 г. се противопостави категорично на прилагането на механизма за върховенство на закона. В отговор на последните инициативи унгарският премиер отново заяви, че изпитва сериозни резерви към начина, по който Европейската комисия управлява бюджета и изискванията към страните членки.
Международни реакции и бъдещи перспективи
Критиките на Орбан идват в момент, когато Европейският съюз се опитва да укрепи своите институции и демократични принципи чрез регулиране на финансовите потоци към държавите членки. Предложените мерки целят да гарантират, че европейските средства няма да се използват при отстъпление от демокрацията и основните права, което е особено значимо в контекста на различията между страните в съюза.
Въпреки критиките унгарският глас е част от по-широк дебат в ЕС за бъдещето на бюджета и принципите, на които се основава съюзът. Предстоят преговори, които ще определят окончателната съдба на предложените финансови механизми и тяхното приложение в отделните страни членки.