ЕС прие осемнадесети пакет санкции срещу Русия, засилващи икономическия натиск

Пакетът цели енергийния и финансовия сектор на Русия, включително таван за руски петрол и забрана на транзакции с "Северен поток"

ЕС прие осемнадесети пакет санкции срещу Русия, засилващи икономическия натиск
Снимка © Omar Havana, БТА

Европейският съюз прие своя осемнадесети пакет санкции срещу Русия заради конфликта в Украйна, целящ да затрудни допълнително руската икономика и военни възможности. Основният фокус на новия пакет е върху петролната и енергийната индустрия на Русия, както и ключови финансови сектори.

Новите икономически мерки срещу Русия

Санкциите предвиждат понижаване на тавана за закупуване на руски суров петрол, който бе въведен от Г-7, до 47,6 долара за барел. Това е част от усилията да се ограничи финансовото снабдяване на руската държава чрез намаляване приходите от петролния износ.

Освен това новите мерки забраняват трансакции, свързани с руските газопроводи "Северен поток", които са важен канал за доставка на природен газ до Европа. Санкциите включват и ограничения спрямо банковия и военно-промишления сектор на Русия, които са ключови за поддържането на нейния военен потенциал.

Реакции от европейските лидери

Ръководителката на европейската дипломация Кая Калас коментира в социалната мрежа „Екс“, че ЕС е приел един от най-силните си санкционни пакети досега. Тя подчерта, че санкциите са средство да бъде повишена цената на руската агресия, докато не бъде принудена да прекрати конфликта.

Подобно мнение изрази и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която заяви, че новият пакет нанася удар по „сърцето на руската военна машина“. Тя допълни, че ограниченията са насочени към ключови сектори като банковия, енергийния и военно-промишления, като включват „нов динамичен таван“ върху цената на петрола.

Значение и контекст на санкционния пакет

Този осемнадесети пакет санкции отразява продължаващата политика на Европейския съюз за икономически натиск върху Русия като отговор на продължаващия военен конфликт в Украйна. Чрез тези мерки Брюксел се стреми да ограничи ресурсите, с които Москва може да финансира войната, както и да доведе до политическа промяна.

Енергийната зависимост и финансовата стабилност са сред най-уязвимите точки на руската икономика и именно там е насочен основният удар на новия санкционен пакет.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent