Словакия прекратява ветото си върху 18-ия пакет санкции на ЕС срещу Русия
Роберт Фицо обяви съгласието след гаранции за енергийна и финансова защита от ЕС

Словакия обяви, че ще спре да блокира приемането на 18-ия пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия, съобщи в петък министър-председателят Роберт Фицо. Решението дойде след като страната постигна необходимите гаранции от ЕС относно възможни щети от енергийната политика на съюза.
Словакия се оттегля от ветото срещу санкциите
Роберт Фицо заяви, че Словакия е достигнала максимума в преговорите си и продължаването на блокадата на санкциите би било контрапродуктивно. По думите му страната е настояла за защита срещу възможни негативни последици от отделен план на ЕС за прекратяване на вноса на руски газ до 2028 г.
„На този етап би било контрапродуктивно да продължим да блокираме 18-ия пакет от санкции“, обясни Фицо във видеопослание, публикувано във „Фейсбук“.
По-рано тази сутрин посланиците на страните членки на ЕС се събраха, за да одобрят новия пакет санкции, насочен към ограничавайки енергийните приходи, банките и военната индустрия на Русия, свързани с нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г.
Съдържание и контекст на новите санкции
18-ият пакет предвижда въвеждането на плаващ ценови таван за руския петрол, който да бъде с 15% под средната пазарна цена за предходните три месеца. Сред предвидените мерки са и забрана за транзакции с операторите на газопроводите „Северен поток“, както и ограничения за банки, които нарушават санкциите.
Словакия многократно е налагала вето на тази рестриктивна политика, за да настоява за отстъпки по отделния план за постепенно прекратяване на зависимостта си от руски петрол и газ, който не изисква единодушие от страните членки, за разлика от санкциите.
До момента Словакия продължава да внася руски газ по договор, който е валиден до 2034 г., и често изразява по-умерена позиция относно украинския конфликт.
Гаранции и подкрепа от Европейската комисия
Във връзка с тази ситуация, миналата седмица Словакия получи от Европейската комисия гаранции за подкрепа при евентуален недостиг на газ и при евентуални финансови загуби, свързани с прекратяването на доставките. Комисията обеща да помогне и при възникването на съдебни спорове с руския доставчик „Газпром“.
В писмо от вторник, Европейската комисия уточни, че ще се намеси при правни процеси и ще разработи механизми за облекчаване на трансграничните разходи за газ и петрол за Словакия. Също така бе посочено, че ще бъде въведена „извънредна процедура“ при рязък скок в цените на газа вследствие на ограничени доставки.
Подкрепата на други страни от ЕС
Малта, която също изрази резерви относно ограниченията на цените на руския петрол, обяви, че ще подкрепи новия пакет санкции, заявиха дипломати пред агенция Ройтерс. Това засилва единството сред страните членки, което е ключово за успешното прилагане на санкциите.
Значение и предизвикателства пред санкционната политика
С оглед политическите различия в ЕС, одобряването на новите мерки бе постигнато след сериозни преговори и компромиси, особено по отношение на енергийната сигурност на държавите, зависими от руски доставки. Словакия, като страна с дългосрочни договори за руски газ и чувствителна икономика, игра ключова роля в оформянето на консенсуса.
Пакетът санкции цели да ограничи финансови ресурси и военен потенциал на Русия, като същевременно съжалява баланса, за да не засегне прекомерно енергийната стабилност на ЕС.