Хърватите предпочитат социалните мрежи пред държавните институции

Проучване показва растящо доверие към социалните платформи спрямо правителството и парламента

Снимка © БТА

Гражданите в Хърватия показват по-голямо доверие към социалните мрежи, като Фейсбук, Инстаграм и Екс, в сравнение с ключови държавни институции, включително правителството и парламента. Това е установено в четвъртия доклад на проучването, проведено от 2022 г. от Регионалния център за борба с дезинформацията "Адрия Диджитал Медия Обзърватори", цитирано от хърватското издание "Ютарни лист".

Според проучването, хърватите най-много доверие имат на членовете на семейството си (оценка девет) и на учените (оценка шест). Държавните и обществени институции, които получават значително по-ниски оценки, включват въоръжените сили, образователната система и полицията. В последните три години, доверието в армията е показало лек растеж, докато образователната система и полицията получават средна оценка пет.

Недоверие към политическите институции

Неправителствените организации, Европейският съюз, големите предприятия и медиите, както и социалните мрежи, споделят дъното на скалата на доверие. Тези институции обаче все пак се радват на по-голямо доверие в сравнение с правителството, парламента, правосъдието и политическите партии. Единственото изключение е президентът, който въпреки че също е в долната част на скалата, получава по-висока оценка от правителството и другите държавни институции.

Доверието в президента на Хърватия е нараснало през последните три години, с оценка от четири при първата вълна на проучването през 2022 г., до малко над пет тази година, според данните на БТА.

Проучването и неговите участници

Проучването е проведено с участието на три факултета на Университета в Загреб: Факултетът по политически науки, Факултетът по електротехника и компютърни науки и Катедрата по психология към Философския факултет. В него участват и учени от Университета в Дубровник, хърватската неправителствена организация ГОНГ, словенският център за разследваща журналистика "Оштро", както и експерти от Франс прес и софтуерната платформа Xwiki. Четвъртият доклад на дългосрочното проучване представи резултатите от запитване до 690 души на възраст между 18 и 65 години, използващи интернет.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини