Народното събрание избра трима заместник-председатели на КФН
Деница Величкова, Диана Йорданова и Пламен Данаилов поемат ключови управления в Комисията по финансов надзор

Народното събрание избра трима нови заместник-председатели на Комисията по финансов надзор (КФН), като предложението бе внесено от председателя на комисията Васил Големански. Сред избраните са Деница Величкова, Диана Йорданова и Пламен Данаилов, които ще ръководят ключови управления в КФН.
Гласуването и избраните заместник-председатели
Деница Величкова бе избрана за заместник-председател, отговарящ за управлението "Надзор на инвестиционната дейност", с 120 гласа "за", 53 "против" и 13 въздържали се.
Диана Йорданова запази позицията си като заместник-председател, ръководещ управление "Осигурителен надзор". Тя получи подкрепата на 122 народни представители, срещу 56 "против" и 12 въздържали се.
Пламен Данаилов бе избран за заместник-председател, ръководещ управление "Застрахователен надзор", с 121 гласа в подкрепа, 55 въздържали се и 16 "против".
Всички трима новоизбрани заместник-председатели положиха клетва пред Народното събрание.
Професионален опит и приоритети на новите заместник-председатели
Диана Йорданова заема същата позиция и изпълнява правомощията на заместник-председател, отговарящ и за управление "Застрахователен надзор".
Деница Величкова има над 25 години опит в правната сфера и в последните шест години е била главен секретар на КФН.
Пламен Данаилов притежава над 22 години опит в областта на финансите и административен опит в държавната и общинска администрация.
Концепции и основни цели за развитие
При представянето на концепцията си пред бюджетната комисия, Деница Величкова посочи, че ключовите цели за развитие на българския финансов пазар са повишаване на ефективността, създаване на възможности за финансиране на нови дружества чрез капиталовия пазар, ускоряване на икономическия растеж в средносрочен план и по-добро позициониране на България на инвестиционната карта на Европа.
Диана Йорданова акцентира върху значението на ясна и устойчива регулаторна рамка, която да подпомага стабилното развитие на пенсионната система в страната.
Пламен Данаилов посочи приоритетите си, свързани с изграждането на модерна регулаторна среда и внедряването на всички законови и подзаконови изисквания. Той отбеляза, че в Народното събрание е внесен законопроект за изменение на Кодекса за застраховането и изрази надежда той скоро да бъде разгледан на заседание.
Новият етап в работата на Комисията по финансов надзор
Изборът на тримата заместник-председатели идва в момент, когато КФН се стреми към засилване на регулаторния си потенциал и по-ефективно управление на финансовите пазари в България. С новите ръководители се очаква да бъдат укрепени надзорните функции и да се постигнат цели за стабилно и устойчиво развитие на финансовия сектор.