Влад Георгица: Русия представлява значителна заплаха за Румъния
Началникът на Генералния щаб подчертава уязвимостите на румънската армия и рисковете от конфликта в Украйна

Началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния Влад Георгица заяви в телевизионно предаване, че опасността от страна на Русия е "отчетлива" и значително по-голяма, отколкото преди две-три години. Той подчерта, че конфликтът в Украйна увеличава заплахите за сигурността на Румъния.
Георгица отбеляза, че колкото по-дълго продължава конфликтът, толкова по-сериозни стават рисковете. „Съществува безпокойството, че Русия ще използва този потенциален мир, за да се превъоръжи и да се подготви за бъдещ конфликт. Русия не се е отказвала никога да си върне пространствата на влияние на бившия Съветски съюз“, добави той.
Възможности за руска агресия
Георгица коментира, че сценарият, при който Русия иска да достигне до устието на Дунав, е "вероятен". Той посочи, че амбицията на Руската федерация е била да стигне до топлите морета. Според него в съюзническите среди на отбраната и сигурността се обсъжда вероятността Русия да тества сплотеността на НАТО и прилагането на член 5 от договора на алианса.
Член 5 от НАТО гласи, че атака срещу една страна членка се счита за атака срещу всички, което означава, че съюзниците са задължени да подкрепят атакуваната страна с всички необходими действия, включително чрез използване на въоръжените сили.
Уязвимости на румънската армия
Началникът на Генералния щаб призна за някои слабости във въоръжението на румънската армия. Той посочи, че танковете T-55 от съветско производство са уязвими в условия на съвременна война. Три от петте танкови батальона на Румъния са съставени от тези танкове.
„Това е уязвимост, която се опитваме да премахнем чрез програмите за въоръжаване. Имаме вече подписан договор за един батальон Abrams SEP v3, което е последната версия на американските танкове“, отбеляза Георгица.
Друга слабост, идентифицирана от него, е свързана с артилерийските картечници и пушки, които имат различен калибър от стандарта на НАТО. „Проблемът е, че сме сред малкото, които все още имаме на въоръжение този тип оръжие. В случай на конфликт, дори да искат съюзниците да ни помогнат, не биха могли да ни подкрепят с подобно оръжие или боеприпаси“, заяви той.
Георгица уточни, че артилерийското оръжие в Румъния е с калибър 152, докато всички страни в НАТО имат калибър 155. „В случай на конфликт няма да има с какво да ни се помогне“, заключи той.