Унгария блокира санкции срещу Милорад Додик, лидер на босненските сърби

Позицията на Унгария и Хърватия предизвика радост сред босненските сърби и политическото ръководство на Република Сръбска

Снимка © БТА

Унгарският външен министър Петер Сиярто обяви, че правителството на Виктор Орбан няма да наложи санкции срещу Милорад Додик, лидера на босненските сърби. Изявлението беше направено на пресконференция в Будапеща, където Сиярто подчерта, че Унгария ще блокира всякакви опити за налагане на санкции на европейско ниво.

Представителката на босненските сърби в тричленното президентство на Босна и Херцеговина, Желка Цвиянович, приветства позицията на Унгария, както и идентичната позиция на хърватското правителство. Цвиянович, която е близък сътрудник на Додик и в момента председателства мултиетническото босненско президентство, посети Сиярто в опит да укрепи позицията на политическото ръководство на Република Сръбска, полуавтономната част на Босна и Херцеговина, в която живеят предимно босненски сърби.

Правосъдие и санкции

През февруари Съдът на Босна и Херцеговина осъди Додик на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. Прокуратурата издаде заповед за арест на него, премиера Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич за подкопаване на конституционния ред в страната.

Съединените щати наложиха санкции срещу Додик за нарушаване на условията на мирното споразумение, което сложи край на войната в Босна, както и за корупция, което той отхвърля. Германия и Австрия също наложиха забрана за влизане на тримата политици.

Политическа ситуация в региона

Сиярто акцентира на желанието на Унгария да запази добри отношения с Република Сръбска и да блокира санкциите от страна на ЕС. „Това е политическо преследване и го смятаме за опасно“, заяви той, добавяйки, че Брюксел трябва да взаимодействат с всички политици от Западните Балкани, включително Додик.

Желка Цвиянович повтори, че кризата в Босна и Херцеговина е предизвикана от върховния представител Кристиан Шмит и изрази благодарност към Унгария за подкрепата. Хърватският премиер Андрей Пленкович също потвърди, че Хърватия няма да наложи санкции на Додик, подчертавайки важността на диалога между съседните страни.

Според Дейтънското мирно споразумение, Босна и Херцеговина е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина, с отделни правителства и институции, свързани чрез общи държавни органи. Спазването на споразумението се наблюдава от върховен представител, който има широки правомощия в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини