Украйна и Русия размениха по 205 военнопленници преди примирието от 8 до 10 май
Акцията подкрепена от ОАЕ е петата тази година и включва защитници от Мариупол и други фронтови линии

Украйна и Русия проведоха размяна на по 205 военнопленници днес, два дни преди началото на тридневното прекратяване на огъня от 8 до 10 май. Това беше потвърдено от двете страни и представя една от малкото успешни инициативи за сътрудничество в контекста на продължаващия конфликт, съобщиха световните агенции.
Подробности за размяната на военнопленници
Според украинския президент Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ, в размяната са участвали както млади, така и по-възрастни военни от почти всички видове и родове въоръжени сили на Украйна. Сред тях са защитници на Мариупол и други фронтови линии, които са били задържани в множество руски региони под тежки условия, насочени към нарушаване на тяхната човечност.
„Днес Украйна върна 205 воини. Те бяха разпръснати в много руски региони, затворени в рамките на система, чиято единствена цел беше да ги измъчва и да унищожи тяхната човечност“, написа Зеленски в социалните мрежи.
Министерството на отбраната на Руската федерация също потвърди размяната на пленници по схемата "205 срещу 205", съобщи ТАСС.
Благодарности и помощ за проведения процес
Украинският лидер изказа благодарности към всички, които са участвали в организацията на размяната, с особено признание към посредничеството на Обединените арабски емирства. „Благодаря на всички, които не остават безразлични и продължават да говорят открито за украинците в плен. Всеки ден ние се борим за нашите хора. Ще направим всичко възможно, за да върнем всеки един от тях у дома“, добави президентът, като сподели и снимки на освободените военни.
Контекст на размяната във военния конфликт
Днешната размяна е петата от началото на тази година и следва подобна операция, извършена на 19 април. Тогава 277 военнослужещи – защитници на Мариупол и други райони в Донецка, Херсонска, Запорожка и Луганска област – бяха върнати на Украйна, припомня Франс прес. Сред тях преобладаваха редници и сержанти, както и девет офицери, повечето родени след 2000 г.
Връщането на военнопленници остава една от малкото теми, по които Москва и Киев намират периодично споразумения, посочва АФП.
Важността на хуманитарните усилия в кризата
Размяната на пленници не само облекчава напрежението на фронтовата линия, но и показва, че дори по време на интензивен военен конфликт, има възможности за дипломатическо взаимодействие и хуманитарна подкрепа. Посредничеството на трети страни като Обединените арабски емирства е ключов фактор за успешното реализиране на подобни инициативи.