Учени от Телавивския университет разработиха алгоритъм за AI за генетични заболявания
Инструментът scNET подобрява разбирането на рака и имунния отговор към лекарства

Учени от Телавивския университет разработиха алгоритъм за изкуствен интелект, който позволява по-добро разбиране на развитието на генетични заболявания, като рак, и имунния отговор при прием на лекарства. Иновативният инструмент, наречен scNET, комбинира огромно количество данни, събрани от проба от човешко тяло, за да предостави представа за взаимодействията на клетките в определени гени.
На основата на тези данни, учените могат да наблюдават биологични модели и да предвиждат развитието на болестта. Инструментът не само формулира информация за потенциалната поява на болест, но също така помага да се разбере как лечението може да бъде оптимизирано. Професор Асаф Мади обяснява: "Във всяка клетка имаме уникален набор от гени, които могат да бъдат активирани или не. Комбинацията от активирани гени определя какво прави клетката и дали може да премине от състояние на покой."
Според професора, чрез наблюдение на цитоксичната активност на клетките, учените могат да идентифицират наличието на активизирани клетки в други части на тялото, които реагират на рака. Той подчерта, че досегашната технология не е предоставяла достатъчно ясна представа за тези взаимодействия, но новият инструмент с изкуствен интелект значително подобрява ситуацията. "Преди наблюдавахме как раковите тумори при мишките намаляват, но невинаги знаехме защо. Изкуственият интелект може да помогне на учените да напреднат в разбирането не само на туморите, но и на генетичните състояния и заболявания като цяло", добавя той.
Интеграция на данни и нови прозрения
Инструментът scNET обединява данни от тялото, включително информация за взаимодействията между протеини и данни за клетки и гени, което го прави първият в света, който работи на този принцип. Чрез него се интегрират данни от секвенирането на единични клетки с мрежи, описващи възможните взаимодействия между гените, подобно на социална мрежа. Това предоставя картина на влиянието и взаимодействията между различните гени.
Разработчикът на инструмента посочва: "Това позволява по-точно идентифициране на съществуващите клетъчни популации в пробата. По този начин можем да изследваме общото поведение на гените при различни условия и да разкрием сложните механизми, които характеризират здравословното състояние или отговора на лечението."
Подобряване на здравето чрез изкуствен интелект
Професор Родед Шаран коментира, че "това е отличен пример за това как инструментите на изкуствения интелект могат да помогнат за разкодирането на биологични и медицински данни, предоставяйки нови и значими прозрения". Той добавя, че целта е да се предоставят на биомедицинските учени изчислителни инструменти, които да помогнат в разбирането на функционирането на клетките в тялото, откривайки нови начини за подобряване на здравето.