СЗО обяви края на епидемията от ебола в Уганда
След 14 случая и 4 смъртни случая, властите обявиха епидемията за приключила на 15 март

Световната здравна организация (СЗО) обяви днес, че близо три месеца след избухването епидемията от ебола в столицата на Уганда, Кампала, е преминала, предаде ДПА.
Регистрирани бяха общо 14 случая на заразяване, като четирима от заразените починаха. Подложени на наблюдения бяха 534 контактни лица. Последният пациент беше изписан от болница на 15 март. След препоръчителния от СЗО 42-дневен период без нови случаи, властите обявиха епидемията за приключила.
Предишни епидемии и патоген
Това е вторият случай на епидемия от ебола в Уганда за последните три години. Разпространеният в тази епидемия патоген е опасният судански вариант на вируса ебола, за който понастоящем няма одобрена ваксина. С подкрепата на СЗО властите в Уганда започнаха пробна ваксинация като част от клинично проучване и подложиха пациентите на лечение с антивирусното лекарство ремдесивир.
Опасността от ебола
Ебола е заразно и животозастрашаващо инфекциозно заболяване. Вирусът се предава чрез физически контакт и контакт с телесни течности. Според германския институт „Роберт Кох“ смъртността от ебола достига до 90%, ако заразените лица не бъдат лекувани незабавно. През 2014/15 г. по време на епидемията в Западна Африка повече от 11 000 души изгубиха живота си.
Исторически контекст на епидемиите в Уганда
Най-смъртоносната епидемия в Уганда досега беше тази през 2000 г., възникнала също от щама от Судан. Тогава починаха 224 от общо 425 заразени.