Студентите в Сърбия искат отговорност след трагедията в Кочани
Протестите са реакция на корупция и некачествени ремонти, искат повишаване на бюджета за образование

Студентите в Сърбия, които от месеци организират протести и блокират университетите, поискаха отговорност за неразрешеното влизане на представители на властите и медии при пострадалите от смъртоносния пожар в Кочани. Искането беше отправено след посещението на президента Александър Вучич и министъра на здравеопазването Златибор Лончар на 17 март, ден след трагедията в Северна Македония.
Протестите на студентите са реакция на инцидента, при който миналата година рухна козирката на гарата в Нови Сад, в резултат на което загинаха 16 души. Те обвиняват правителството в корупционни практики и непокизъм, които доведоха до некачествен ремонт на гарата, реновирана два пъти през последните години с участието на китайски компании.
Изисквания на студентите
В изявление на студентите, те настояват за незабавно започване на процедура за установяване на отговорността на директорите на болничното заведение и Центъра за спешна помощ. Според тях, на интензивното отделение на Университетския клиничен център на Сърбия е допуснато неразрешено влизане на физически и медийни лица, което е застрашило здравето и правото на личен живот на пациентите. Те изискват и освобождаване на отговорните лица, както и извънреден инспекционен надзор.
Дългосрочни искания
Студентите, които протестират от четири месеца, имат и други искания. Те настояват за публикуване на цялата документация, свързана с реконструкцията на гарата в Нови Сад, започване на производство срещу нападателите на студенти и освобождаване на задържани активисти. Освен това те искат 20-процентно увеличение на бюджета за висше образование.
Наскоро протестиращите представиха и пето искане, свързано с разследване на инцидента по време на многохилядния протест на 15 март в Белград. Те твърдят, че по време на запазването на мълчание в памет на загиналите в Нови Сад е била използвана неидентифицирана технология, предизвикала страх и паника сред гражданите.