Студенти блокират РТС за 11-та нощ в знак на протест
Блокадата продължава заради искания за нов конкурс за членове на РЕМ

Група студенти и граждани блокираха сградите на Радио и телевизия Сърбия (РТС) за 11-та поредна нощ, възпрепятствайки служителите да стигнат до работните си места, съобщава ТАНЮГ, цитирана от БТА. Студентите, участващи в блокадата на улица „Таковска", играят волейбол и хвърлят фризби, докато редица улици и кръстовища в района са блокирани с контейнери.
РТС обяви, че поради блокадата излъчва програмата си по изменен график. Служителите полагат големи усилия да произвеждат и излъчват новинарски, културни и други телевизионни програми, въпреки затрудненията, причинени от блокадата на сградата, студиата и друго оборудване.
По-рано днес РТС съобщи, че е подала наказателна жалба срещу неидентифицирани лица за преследване на редактори и журналисти на медията. На 15 април на няколко места бяха разлепени т. нар. обяви за издирване срещу журналисти, с цел да се създаде атмосфера на страх и несигурност сред служителите на РТС. В жалбата се посочва, че подобни „обяви за издирване“ могат да се разбират като публичен призив за преследване, насилие и нападения срещу журналисти. Преди това, РТС подаде жалба до Първа основна прокуратура заради блокадата и поиска реакция от международни институции.
Студентите блокират РТС от вечерта на 14 април и заявиха, че блокадата ще продължи до обявяването на нов конкурс за членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ) или „до спирането на РТС".
Реакции на властите и международната общност
Сръбският президент Александър Вучич остро осъди насилието, което според него представляват блокадите, припомня РТС на своя сайт. Еврокомисарят по разширяването Марта Кос обяви тази седмица, че следи отблизо ситуацията в Сърбия, включително блокадата на РТС. Тя призова всички да се въздържат от задълбочаване на напрежението.
Протести и искания на студентите
Вълна от протести, ръководена от студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година, при което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват за борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.