Станислав Стоянов изразява скептицизъм относно плана за укрепване на европейската отбрана

Евродепутатът поставя под въпрос финансирането и необходимите технологии за реализиране на плана

Снимка © БТА

Българският евродепутат Станислав Стоянов изрази скептицизъм по отношение на плана за укрепване на европейската отбрана, изтъквайки неясноти около проекта. В интервю за БТА той заяви, че действията се предприемат без задълбочен анализ и изрази надежда планът да не бъде реализиран, въпреки широката подкрепа в Европейския парламент.

Европейската комисия представи през миналия месец план за превъоръжаването на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. Според предложението, държавите от ЕС могат да бъдат освободени от ограниченията, свързани с бюджетните разходи, при инвестиции в отбрана. Освен това, те ще имат възможността да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване за отбранителни цели. Комисията предлага 150 милиарда евро от общата сума да бъдат осигурени чрез заеми.

Стоянов подчерта проблемите, свързани с финансирането на плана и липсата на нужните технологии. „Първо, въпросът е с финансирането на този план. Откъде ще дойдат парите? Една част от тях идват с нови заеми, друга част идват, като се прехвърлят пари от кохезионните фондове. Възможно е дори да има рязане на пенсии и социални придобивки,“ коментира той.

По думите му, Европа не разполага с необходимите технологии за осъществяване на замисленото превъоръжаване, тъй като Старият континент не е водеща сила във военно отношение през последните години. Стоянов изрази и загриженост относно необходимата енергия за производството, като посочи, че „Европа налагаше и все още продължава да налага такава зелена политика, затваряне на централи, отказване от ресурси, защото тези ресурси бяха заклеймени като недемократични.”

Отхвърляне на дипломацията

Българският евродепутат подчерта, че в контекста на усилията за превъоръжаване Европа отхвърля дипломацията. „Отношенията с Русия са замразени и на практика се намираме в една Студена война отново. Дипломацията е отхвърлена, защото тя на практика би довела до мир. А когато има мир, няма нужда от такова мащабно инвестиране в оръжия,“ смята Стоянов.

Скептицизъм относно финансирането

По отношение на идеите за финансиране на плана, Стоянов изрази недоверие. „Аз не мисля, че някой европейски гражданин би се съгласил да му бъде намалена пенсията или медицинските осигуровки, за да могат да се произвеждат оръжия и да се инвестира в това производство,“ каза той. Според него, българската индустрия няма да спечели много от плана, тъй като други държави с развита военно-промишлена база по натовски стандарти ще бъдат печелившите.

Стоянов добави, че остава неясно какви условия ще регулират продажбата на произведената военна продукция между страните членки на ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини