Сръбски студенти тичат до Брюксел за 18 дни в протестна акция

Целта е да се привлече внимание към ситуацията в Сърбия след трагедията в Нови Сад

Снимка © БТА

Група сръбски студенти стартира днес амбициозен проект, в който ще пробягат разстоянието от Нови Сад до Брюксел за 18 дни. Инициативата следва велопохода до Страсбург, който приключи на 15 април. Целта е да се привлече вниманието на европейската общественост към ситуацията в Сърбия.

Слоганът на акцията е "Никой не е уморен! Тичаме до Брюксел!", а участниците ще изминат 1700 км до седалището на Европейската комисия. Тази акция е част от протестите, които започнаха след трагедията в Нови Сад на 1 ноември миналата година, която предизвика вълна от протести, водени главно от студенти.

Студентите искат да се публикува пълната документация за реконструкцията на местната жп гара, което е основно искане на протестиращите. След обявяването на правителството, че документацията е обществено достъпна, нови документи продължават да се появяват под натиск на протестите. Освен това, студентите настояват за санкции за нападателите на протестиращи и прекратяване на наказателни производства срещу арестувани.

Историята на една от участничките

Сред спринтьорите е 18-годишната Мая Струнич от Първа гимназия в Белград, която е активен участник в протестите. Тя разказа пред БТА, че е получила покана да се присъедини към спринта след успешното си представяне на традиционния белградски маратон на 6 април. "Получих тази покана и на момента се запалих, разбира се, че тръгвам, аз трябва да тръгна, няма шанс да не тръгна!", сподели тя.

Мая и нейният съученик Никола Матич, който ще бъде нейната логистична подкрепа, донесоха специално изработена тениска с отпечатани градове на маршрута. "Единствената пречка, на която се натъкнах, са моите родители, които ме погледнаха изумени и ме попитаха дали съм сигурна, че мога да издържа", добави тя.

Очаквания и цели на акцията

Групата спринтьори, включваща 60 души, ще тича в групи и очакват представители на сръбската диаспора да се присъединят към тях. Мая сподели, че е предвидено спринтьорите да имат срещи с представители на европейските институции, но информацията все още е в тайна. "Ние искаме нашият спринт и всички протести, които се организират в Сърбия, да протекат мирно и спокойно", каза тя.

На 9 април комисията по външни работи на Европейския парламент прие доклад, който потвърдителен за исканията на протестиращите студенти. Докладът, подкрепен от 55 членове, ще бъде гласуван от евродепутатите на следваща пленарна сесия на ЕП. Тази инициатива показва, че исканията на студентите съвпадат с необходимите реформи за страната по пътя към ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини