САЩ обмислят разполагане на военни в Панама за защита на канала
Министър Пийт Хегсет обсъди съвместни учения, но Панама отказа военни бази

САЩ обмислят възможността да подновят разполагането на американски военни в Панама с цел обезопасяване на Панамския канал. Това стана ясно от изказване на американския министър на отбраната Пийт Хегсет по време на визита в Панама, предаде Франс прес.
По време на посещението си Хегсет спомена за предстоящи съвместни военни учения и възможността за създаване на военна база или военновъздушна станция. Той подчерта, че тези места биха могли да служат за оперативни бази, където американските военни да работят съвместно с панамските военни с цел защита на канала.
Отхвърляне на предложението от Панама
Министърът на отбраната на Панама, Франк Абрего, обаче отхвърли предложението за разполагане на американски военни бази на територията на страната. "Панама е дала ясно да се разбере посредством президента Хосе Раул Мулино, че ние няма да приемем военни бази или отбранителни обекти“, заяви Абрего на съвместна пресконференция с Хегсет в столицата на Панама.
Информацията за възможното разширяване на американското военно присъствие в Панама стана известна през март, когато телевизия "Ен Би Си Нюз" съобщи, че Белият дом е поискал от американската армия да обмисли варианти за такова разширение. Новината предизвика изненада в Панама, тъй като страната не е имала американски военни на своя територия от 25 години, освен в случаи на участие в съвместни военни учения.
Исторически контекст
Американските сили се намесиха в Панама през декември 1989 г., за да свалят диктатора Мануел Антонио Нуриега, обвинен в трафик на наркотици. След 1994 г. САЩ започнаха процес на изтегляне от военните си бази, разположени за защита на Панамския канал. През 1999 г. САЩ предадоха управлението на канала на Панама.
В контекста на настоящата ситуация, бившият президент Доналд Тръмп е заплашил, че може да си върне Панамския канал, без да изключва и прибягването до сила. Той обосновава позицията си с твърдението, че каналът е в ръцете на контролирани от Пекин подизпълнители.