Руският спътник "Космос 2553" демонстрира признаци на неконтролируемо въртене
Спътникът, свързван с ядрена програма, може да не функционира след изстрелването му през 2022 г.

Секретният руски спътник "Космос 2553", свързван с ядрена противоспътникова оръжейна програма, демонстрира признаци на неконтролируемо въртене, което предполага, че може да не функционира, съобщават американски анализатори, цитирани от Ройтерс. Спътникът е изстрелян от Русия седмици преди нахлуването в Украйна през 2022 г.
През последната година данни от радар на фирмата "Леолабс" и оптични данни от "Слингшот Аероспейс" показват, че "Космос 2553" изглежда е в състояние на неконтролируемо въртене. Счита се, че спътникът е на руското разузнаване и служи също за платформа за радиационни тестове. Миналата година той бе в центъра на твърденията на САЩ, че Русия разработва ядрено оръжие, способно да унищожи сателитни мрежи, като например интернет системата "Старлинк" на компанията "Спейс екс", използвана от украинската армия.
Според американски представители, въпреки че "Космос 2553" сам по себе си не е оръжие, целта му е да подпомогне Русия в разработването на ядрено противоспътниково оръжие. Русия отрича тези твърдения и заявява, че спътникът е предназначен за изследователски цели.
Изолирана орбита и радиационни тестове
"Космос 2553" е разположен в относително изолирана орбита на около 2000 км над Земята и се намира в гореща точка на космическа радиация, която обикновено се избягва от комуникационни сателити или сателити за наблюдение на Земята. През ноември 2022 г. "Леолабс" отчете неправилни движения на спътника, използвайки измервания с доплеров радар от глобална мрежа от наземни станции.
През декември 2022 г. компанията повиши оценката си до "висока степен на увереност", че спътникът се върти безконтролно, заяви Дарън Макнайт, старши технически сътрудник в "Леолабс". Министерството на отбраната на Русия за момента не е отговорило на запитването за коментар.
Наблюдения и потенциални проблеми
Центърът за стратегически и международни изследвания, базиран във Вашингтон, също отбеляза, че наблюденията подсказват, че спътникът вече не функционира. "Слингшот" е следил космическия апарат от изстрелването му на 5 февруари 2022 г. и е отчел странни движения през май 2024 г.
Според последните наблюдения на "Слингшот", обаче "Космос 2553" изглежда се е стабилизирал, заяви Белинда Марчанд, главен научен директор на компанията. Яркостта на обекта е станала променлива, което предполага за потенциално безконтролно въртене, добави говорител на "Слингшот".