Родителите в Европа чувстват повече смисъл, но по-малко удовлетворение от живота
Проучване сред 30 европейски държави показва, че родителството носи по-дълбока житейска цел, но предизвиква и стрес, особено при уязвими групи

Родителите в Европа се чувстват по-малко удовлетворени от живота си, но същевременно намират повече смисъл в него, сочи голямо социологическо проучване, обхванало 30 държави. Резултатите бяха съобщени днес от ДПА, базирани на анализ на над 43 000 души от Европейското социално изследване.
Повече смисъл, но по-малко удовлетворение
„Хората, които имат деца, не са автоматично по-удовлетворени, а понякога дори изпитват по-ниско удовлетворение – но те са по-склонни да чувстват, че животът им има истински смисъл и стойност“, обясни Ансгар Худе от Кьолнския университет, един от авторите на изследването, публикувано в „Джърнъл ъф меридж енд фемили“ (Journal of Marriage and Family).
Изследването подчертава, че тази парадоксална връзка между по-ниското удовлетворение и по-високото чувство за смисъл в живота е особено отчетлива при родителите жени. По-конкретно, жените, които са самотни родители, много млади, без висше образование или живеят в страни с неразвито социално подпомагане за детски грижи, се чувстват значително по-неудовлетворени. „Когато родителството е по-трудно и предизвикателно, то се отразява негативно на удовлетворението от живота“, посочва Худе.
Защо удовлетворението и смисълът се различават
Основният извод на авторите, сред които е и Марита Якоб, е, че дори когато родителите изпитват стрес и затруднения, те същевременно са по-често убеждени, че животът им има дълбока стойност и цел. Това означава, че преживяванията и отговорностите, свързани с отглеждането на деца, оказват влияние на индивидуалното чувство за идентичност и житейска цел, независимо от общото ниво на удовлетворение.
Изследването използва данни от Европейското социално изследване, което е един от най-широките и представителни проекти за изследване на обществените нагласи и ценности сред европейските граждани.
Отражение върху социалната политика
Резултатите подчертават важността на подкрепата за родителите, особено за уязвимите групи като самотните майки и тези с ниско образование, за да се повиши тяхното удовлетворение от живота. Социалните услуги и политика за детската грижа имат ключова роля за облекчаване на предизвикателствата в родителството и подобряване на благосъстоянието на семействата.
„Там, където грижите и подкрепата за децата са по-добре организирани, родителите преживяват по-високо качество на живот и по-голямо удовлетворение“, допълва Ансгар Худе.