Рафал Тшасковски в предизборна битка: Конфликт с ЛГБТ+ символи и предизвикателства
Либералният кандидат за президент на Полша се изправя пред критики и подкрепа в контекста на важни социални въпроси

В надпреварата за президентските избори в Полша, либералният кандидат Рафал Тшасковски, кмет на Варшава, се изправи пред предизвикателство по време на дебат, когато опонентът му Карол Навроцки постави знамето с дъгата на ЛГБТ+ общността пред него. Тшасковски, който е защитник на неотдавнашните прайд паради, бързо отстрани флага, което предизвика дискусии относно неговата позиция по социални въпроси.
Навроцки, консервативен историк и кандидат, подкрепян от националистическата партия "Право и справедливост" (ПиС), коментира: "Напоследък той отбягва тези символи." Тшасковски, подкрепен от "Гражданска коалиция" на министър-председателя Доналд Туск, е ключова фигура в усилията на Туск да реализира проевропейската си програма. Победата на Тшасковски би могла да укрепи позициите на "Гражданска коалиция" и да затрудни настоящия президент Анджей Дуда, поддръжник на ПиС.
Конфликтът между Туск и Дуда е на фона на опити за отмяна на реформите, които критици твърдят, че подкопават независимостта на съдебната власт. Тшасковски, известен със своите либерални убеждения, сега е изправен пред трудната задача да спечели по-консервативни избиратели. Той продължава да защитава либерализирането на строгото законодателство за абортите, но е твърд по въпроси, свързани с миграцията, обещавайки депортация на чуждестранни престъпници и отхвърляне на квоти за мигранти от ЕС.
Критики и поддръжка
Тшасковски избягва да бъде въвличан в дебати за правата на хомосексуалистите, за да не бъде представен като заплаха за традиционните ценности в католическа Полша. След инцидента със знамето, той заяви, че в ПиС са "обсебени" от хомосексуалните хора и попита Навроцки от какво се страхува партията му. Политологът Рафал Хведорук коментира, че екипът на Тшасковски се опитва да избегне теми, които биха могли да настроят избирателите срещу него.
Първият тур на вота ще се проведе на 18 май, а ако никой от кандидатите не спечели повече от 50% от гласовете, балотажът ще се състои на 1 юни. Източник близък до щаба на Тшасковски заяви: "Съвсем ясно е, че центърът решава изборите." Той добави, че ограничаването до радикална страна самоограничава възможностите за печалба на вота.
Подкрепа и разочарование
Някои избиратели, като 46-годишен работещ в сферата на онлайн търговията, изразяват подкрепа за Тшасковски, смятайки го за "разумен лявоцентристки политик". Въпреки това, много млади и либерални избиратели критикуват неговата преориентация надясно. Студентът Александър Рачек, на 24 години, заяви, че се е разочаровал от Тшасковски заради инцидента с флага и планира да гласува за крайнолевия кандидат Адриан Зандберг.
Проучване на SW Research показва, че 22,8% от анкетираните оценяват положително реакцията на Тшасковски, а 44,1% – отрицателно. Някои от левите избиратели не са сигурни в подкрепата си за Тшасковски на втория тур, което може да постави под заплаха шансовете му за победа.
Либерално досие и предизвикателства
Екипът на Тшасковски се надява, че неговите постижения като кмет ще говорят сами за себе си, включително защитата на маргинализираните групи. Партията ПиС обаче твърди, че той е радикален кандидат и го обвинява в лицемерие. Депутатът от ПиС Себастиан Калета заяви, че Тшасковски се опитва да заличи либералната си биография, за да се представи като по-рационален политик.
Тшасковски се опитва да избегне клеймото на "типичен човек от Варшава", който не разбира проблемите на избирателите от малките населени места. Политологът Ярослав Флис коментира, че посланията, свързани с градския и селския контекст, играят важна роля в предизборната кампания.