Продължава дебатът за премахване на лятното часово време в ЕС
Европейската комисия предложи реформа, но страните членки все още не са постигнали споразумение

В края на март всяка година милиони европейци отново се сблъскват с въпроса за смяната на времето. Ситуацията предизвиква объркване и загуба на сън, като много хора се питат: „Наистина ли е необходимо лятното часово време?“ Според Европейския нюзрум, Европейската комисия предложи през 2018 г. да се премахне сезонната смяна на времето след открито допитване, в което близо четири милиона души се обявиха за това.
След одобрението на Европейския парламент, реформата обаче е в застой заради съпротивата на няколко държави. Полша, която е ротационен председател на ЕС до юли, заяви, че ще проведе технически разговори в края на април за възможността за постигане на споразумение относно прекратяването на практиката за смяна на времето.
Исторически контекст на лятното часово време
Лятното часово време започва да се прилага в някои европейски страни по време на Първата световна война. Много държави по-късно се отказват от него, но през 70-те години на миналия век, по време на петролната криза, мярката е възстановена с цел пестене на енергия. Страните от ЕС започват да въвеждат лятното часово време в края на 70-те и началото на 80-те години, а първата директива по темата е приета през 1980 г.
Действащата директива, която влиза в сила през 2001 г., предвижда всички страни членки да преминават към лятно часово време в последната неделя на март и да се връщат към зимното време в последната неделя на октомври. Идеята е да се пестят разходи за енергия, но ефектът от тази практика остава спорен.
Здравни и социални аспекти
Доказателствата за негативните ефекти от смяната на времето върху здравето на хората и животните стават все по-убедителни. Ирландският евродепутат Шон Кели заяви: „Смяната на времето е лоша за здравето и създава големи неудобства“. Проучвания показват, че след преминаване от лятно към зимно часово време, броят на хората с депресивни симптоми нараства.
В Испания експерти съветват да се придържаме към зимното време, за да се избегнат негативните ефекти от смяната на часовете. Българският невролог д-р Диана Дечовска посочва, че повечето хора се адаптират бързо към промяната на времето, но по-възрастните и хронично болните са по-податливи на негативни реакции.
Настоящите дебати в ЕС
Въпреки предложението на Европейската комисия, страните членки все още не са постигнали споразумение относно спирането на смяната на времето. В България и Италия общественото мнение е разделено, като много българи се обявяват против смяната на времето, докато италианците пък искат лятното часово време да остане за постоянно. Призиви за премахване на смяната на времето съществуват и в други страни.
Астрономическите аспекти също играят роля в дебата. Липсата на единство в ЕС, както и географските различия, усложняват ситуацията. За момента сезонната смяна на времето остава най-добрият компромис, въпреки нежеланите ефекти.