Пийт Хегсет посещава Панамския канал в контекста на китайските инвестиции
Министърът на отбраната на САЩ разглежда стратегическите интереси и отношенията с Панама

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет се очаква днес да направи посещение на Панамския канал, предаде Ройтерс. Визитата на Хегсет, първият американски министър на отбраната от десетилетия, който посещава Панама, се осъществява в момент, когато страната се сблъсква с американските опасения по отношение на китайските търговски инвестиции около канала.
По време на визитата, Хегсет ще разгледа важността на Панамския канал на фона на информацията, че администрацията на Тръмп е поискала армията да прегледа вариантите за осигуряване на достъп до канала, построен от САЩ преди около век и предаден на Панама през 1999 г. Залозите, свързани с визитата на Хегсет, са високи предвид острата реторика на Тръмп относно това как САЩ отново да контролират канала.
Очаквания и посоки на отношенията
Панама ще бъде нащрек за индикации за посоката, която Хегсет ще избере да следва във връзка с отношенията между САЩ и Панама в областта на сигурността. САЩ някога са разполагали с мрежа от военни бази около канала. Според сегашни и бивши американски официални лица и експерти, САЩ са открили съюзник в борбата срещу китайското влияние в лицето на президента на Панама Хосе Раул Мулино.
През февруари, Мулино обяви официалното решение на Панама да се оттегли от китайската инициатива "Един пояс, един път" и се съюзи с Тръмп по въпроса за депортирането на незаконни мигранти от САЩ. Хегсет не направи публично изявление при пристигането си в Панама снощи, но по-рано подкрепи плановете на Тръмп по отношение на сигурността на юг от САЩ, сред които разполагането на американски войски на границата с Мексико.
Стратегически сделки и икономически интереси
Миналия месец, Тръмп сключи сделка, ръководена от американската компания "Блекрок" (BlackRock), за закупуване на по-голямата част от бизнесите на пристанищата на стойност 22,8 милиарда долара от хонконгския конгломерат "СиКей Хъчисън" (CK Hutchison), включително и пристанищата му от двата края на Панамския канал. Тръмп заяви, че покупката е пример за това как САЩ "си връщат" канала.
Повече от 40% от контейнерния трафик в САЩ на стойност около 270 милиарда долара годишно преминава през Панамския канал. Това представлява повече от две трети от корабите, преминаващи всеки ден през втория по натовареност междуокеански воден път в света.