Папа Лъв ХІV предложи посредничество за мир в световни конфликти

По време на аудиенция във Ватикана папата призова за диалог и прекратяване на насилието в Близкия изток, Украйна и Етиопия

Снимка © БТА

Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество за разрешаване на военните конфликти в различни части на света. Това стана по време на аудиенция с представители на 23 източни християнски църкви във Ватикана, съобщи агенция Франс прес.

В обръщението си папата посочи, че Светият престол е готов да бъде платформа за диалог между враждуващите страни, с цел да възстановят надеждата и достойнството, което всяко човешко същество заслужава – достойнството на мира.

Послание за мир и край на насилието

Папа Лъв ХІV изрично спомена множество военни конфликти, разпростиращи се от Светите земи и Украйна през Ливан, Сирия, Близкия изток и Кавказ до щата Тигре в Етиопия. Той категорично осъди насилието, като подчерта nødvendността от усилия за постигането на мир.

„Ще направя всичко по силите си да разпространявам мира,“ обеща своя ангажимент папата. Той призова лидерите на държавите с думите: „Хората искат мир и с ръка на сърцето ще кажа на лидерите на държавите: нека се срещнат, нека разговарят, нека преговарят! Войната никога не е неизбежна, оръжията могат и трябва да бъдат замлъкнат, защото те не решават проблеми, а ги утежняват.“

Така Лъв ХІV продължи посланията на своя предшественик Франциск, който също постоянно насърчаваше прекратяването на военните действия и замяната им с дипломатически усилия.

Подкрепа за християнските общности в конфликтни региони

Папата изказа благодарност към източните и римокатолическите християни, особенно тези в Близкия изток, които продължават да устояват в своите земи въпреки натиска и изкушенията да ги напуснат. „На християните трябва да бъде дадена възможност, и то не само на думи, да останат в техните земи с всички необходими права за гарантиране на съществуването им,“ подчерта Лъв ХІV.

Агенция Франс прес отбелязва, че християните представляват малцинство в страни като Ирак, Сирия, Израел, Окупираните територии, Ливан, Египет, Иран, Индия и Пакистан. Тези общности, които живеят в региона от самото начало на християнството, често са били подложени на дискриминация и насилие при различни режими.

Особено трудна остава ситуацията в ивицата Газа, където от около 2,4 милиона жители само близо хиляда са християни, главно православни, а католиците са малко над сто, според Латинската патриаршия.

Диалогът като ключ към съжителство и мир

Посланието на папа Лъв ХІV подчертава нуждата от срещи и разговори между конфликтните страни като основен път към траен мир. Светият престол се позиционира като активен посредник, който да улесни комуникацията между враждуващите и да насърчи уважението към човешкото достойнство и правото на мирно съществуване.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини