Папа Лъв Четиринадесети предлага Ватикана за мирни преговори през май 2025 г.

Светият престол е готов да бъде домакин на разговори за прекратяване на войната между Русия и Украйна

Папа Лъв Четиринадесети предлага Ватикана за мирни преговори през май 2025 г.
Снимка © Domenico Stinellis, БТА

Папа Лъв Четиринадесети обяви готовността на Ватикана да посредничи в световните конфликти, откривайки възможността Светият престол да приюти мирни преговори, включително между Русия и Украйна. Предложенията бяха направени през последните дни на май 2025 г., като този ход поставя Ватикана отново в центъра на международната дипломация, припомня агенция АНСА.

Телефонни и видеоконферентни разговори за мир в Украйна

На 20 май италианският премиер Джорджа Мелони е провела втори телефонен разговор с папа Лъв Четиринадесети, в който папата потвърдил желанието на Ватикана да бъде домакин на мирни преговори между Москва и Киев. Този разговор е последвал серия от видеоконферентни и телефонни разговори между европейски и световни лидери, включително между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин на 19 май.

Мелони е получила от папата уверение за подкрепата на Светия престол за прекратяване на войната в Украйна и лично му е благодарила за неуморния му миротворчески стремеж. След това премиерката е дискутирала с лидери на Украйна, Франция, Германия, Великобритания, Финландия и Европейската комисия, договаряйки координация преди предстоящ нов кръг преговори.

На 20 и 21 май говорителят на Кремъл Дмитрий Песков благодари за инициативата на папата, но уточни, че все още няма конкретни решения за мястото на бъдещите преговори. На 22 май Песков обясни, че Русия не е получила официално предложение от Ватикана за посредничество, но приветства всички усилия за бързо постигане на мир.

Реакции и перспективи за преговори във Ватикана

На 22 май американският в. „Уолстрийт джърнъл“ обяви, че Доналд Тръмп е заявил на европейски лидери, че следващите разговори между руснаците и украинците ще се проведат във Ватикана. Президентът на Финландия Александър Стуб на същия ден съобщи, че техническа среща със САЩ и Европа може да се проведе в Светия престол още през следващата седмица.

От своя страна руският външен министър Сергей Лавров изрази съмнения относно уместността на Ватикана като домакин на тези преговори. Той аргументира това с факта, че православните държави Русия и Украйна ще обсъждат важни въпроси в католическа държава, а и подчерта, че Ватиканът вероятно не би се чувствал комфортно като домакин. Лавров посочи и една от предполагаемите първопричини за конфликта – политиката на Киев към Украинската православна църква.

Украинският президент Володимир Зеленски също спомена за „варианта Ватикан“ като потенциално място за среща на лидерите на Украйна, Русия, САЩ и европейските страни. Неговият началник на кабинета Андрий Ермак изясни, че и Швейцария е проявила готовност да приеме такива преговори.

Ватикана в международната дипломация и Юбилейната година

През последните месеци Ватиканът бе фокус на вниманието не само поради възможността да бъде домакин на мирни преговори, но и заради Юбилейната година на Римокатолическата църква, която започна на 24 декември 2024 г. и ще продължи до 6 януари 2026 г. Тази година привлича хиляди богомолци и се посвещава на множество тематични срещи и събития.

Юбилеят протича паралелно със значими църковни събития като смъртта на папа Франциск на 21 април, конклава и интронизацията на новия папа Лъв Четиринадесети на 18 май. Тези церемонии и богомолски прояви поддържат висок международен интерес към Ватикана и Рим.

Дипломатическите срещи около интронизацията и погребението на папа Франциск включваха значими политически фигури, сред които Зеленски, Джей Ди Ванс, Урсула фон дер Лайен и Джорджа Мелони. Тези срещи поставиха Ватикана и Рим в центъра на дипломатическите дискусии, сред които и тези за войната в Украйна и международната търговия.

Папската дипломация и историческата роля на Ватикана

Ватиканът е известен с ролята си на древен посредник в международните отношения. Исторически Светият престол е допринасял за решаването на конфликти от световна важност. Примерите включват преговорите от 1494 г. за разпределяне на нови територии, подкрепата на Йоан Павел Втори към „Солидарност“ и ролята на папа Франциск в мирните процеси в Колумбия.

Макар че позицията на Франциск към конфликта в Украйна понякога е критикувана за предпазливост по отношение на Русия, Ватиканът остава уникален посредник, който може да разговаря с всички страни, включително най-изолираните.
Историчката Лаура Петинароли посочва, че държавите често се обръщат към Ватикана в периоди на кризи и конфликти, тъй като той притежава уникалната способност да се свързва с всички играчи на сцената.

Ватиканът и световните предизвикателства днес

Ако Ватиканът не бъде домакин на преговорите между Русия и Украйна, други конфликти в света биха могли да намерят в него сцена за решаване. Около Рим също се обсъждат възможности за международни срещи, например предложението на Мелони за домакинство на среща ЕС-САЩ по търговски въпроси.

В същото време актуалната Юбилейна година поддържа Ватикан и Рим като център на международно внимание, а реставрациите на централни площади и памятници в Рим подчертават значението на града като духовен и културен център.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent