Папа Франциск се завърна на площад „Свети Петър“ след изписването си от болница
Той призова за мир в Газа и осъди антисемитизма по време на Великденската литургия

Папа Франциск обиколи площад „Свети Петър“ във Ватикана в открит папамобил за първи път след изписването си от болница, където бе приет заради двустранна пневмония. Той поздрави десетките хиляди католици на площада след Великденската литургия, съобщава Ройтерс.
Осемдесет и осем годишният папа бе седнал в повдигнат стол в задната част на автомобила, който мина покрай хората на площада. Мнозина от присъстващите развяваха знамена на различни държави и скандираха „Viva il papa!” (Да живее папата!). Автомобилът за кратко спря на няколко места на площада, украсен с пъстри цветя по случай Великден, за да благослови бебета, които му бяха подавани от помощниците му. Папата жестикулираше с ръцете си, но не ги вдигаше много високо.
Франциск, който ограничава работното си натоварване по предписание на лекарите, не ръководи Великденската литургия във Ватикана и се появи само в края ѝ, за да благослови събралите се хора и да произнесе речта Urbi et Orbi (на латински: „Към града и света“). В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа. Според Светия отец обстановката в палестинския анклав е „драматична и достойна за съжаление“.
Папата също така призова палестинската военна групировка „Хамас“ да освободи оставащите заложници и осъди „обезпокоителната“ тенденция за засилване на антисемитизма по света. „Изразявам съпричастността си към страданията […] на целия израелски народ и на палестинския народ“, гласеше още неговото послание. „Призовавам воюващите страни: Обявете прекратяване на огъня, освободете заложниците и окажете помощ на гладуващите хора, които се стремят към мирно бъдеще“, добави той.
Франциск изглеждаше изморен и изпитваше затруднения в говора, въпреки подобреното си дишане, отбелязва Асошиейтед Прес. Той призова световните лидери „да не се поддават на логиката на страха, който ограничава свободата“. От Йемен до Украйна, Судан, Сахел и Сирия, папата посочи десетки обхванати от конфликт страни и отново призова за разоръжаване – една от основните му каузи.
„На фона на жестокостта на конфликтите, на които стават жертви беззащитни цивилни, при които има нападения срещу училища и болници, както и срещу хуманитарни работници, ние не можем да си позволим да забравим, че не се поразяват мишени, а хора с души и достойнство“, призова Франциск.