Папа Франциск почина на 88 години, оставяйки следа в Аржентина

Смъртта му предизвика скръб и размисли за наследството му сред аржентинците

Снимка © БТА

Вярващите в родния град на папа Франциск запалиха свещи в църквата, в която той е открил Бог като тийнейджър, изпълниха катедралата, в която е говорил като архиепископ, и се помолиха вчера в кварталите, където си е спечелил славата на "епископ на бедните". За милиони аржентинци Франциск, който почина вчера на 88-годишна възраст, беше източник на спорове и духовни напътствия, а забележителният му живот следваше бурната история на страната им.

Консервативните критици на първия латиноамерикански понтифик оспорваха подкрепата му за социалната справедливост, като я определяха като уклон към левите лидери. Те изтъкват сърдечните му срещи с бившата президентка Кристина Фернандес де Киршнер - разединяваща лява популистка фигура, чиито необуздани държавни разходи, според много аржентинци, са причина за икономическия упадък на страната. Сравненията между изпълнените им с ентусиазъм срещи и необичайно суровото лице на Франциск, който през 2016 г. се срещна само за 22 минути с дясноцентристкия бивш президент Маурисио Макри, бяха чести.

„Както всеки аржентинец смятам, че той беше бунтар“, казва 23-годишната Каталина Фаваро, която е дошла да отдаде почит в катедралата в центъра на града. „Може да е бил противоречив, но и това беше хубаво“, добави тя. Вчера Кирхнер отдаде почит на връзката си с Франциск, като заяви, че той е бил „лицето на една по-хуманна църква“ и припомни общата им любов към виден аржентински писател, който възхвалява популисткото ляво перонистко движение в страната.

Последиците от смъртта на Франциск

По време на ежедневната си литургия в 08:30 ч. архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Игнасио Гарсия Куерва припомни посвещението на Франциск на хората с по-малко късмет. „Папата на бедните, на маргинализираните, на изключените, почина“, обяви Гарсия Куерва. Намеквайки за оспорваното наследство на Франциск, той добави: „Той беше папата на аржентинците, когото не винаги разбирахме, но когото обичахме“.

Наблюдателите на Ватикана отдавна определят решението на Франциск да не посети родината си, след като стана понтифик, като отвращение от поляризираната политика на страната. Напрежението достигна връхната си точка при настоящия президент либертарианецът Хавиер Милей, който в предизборната си кампания нарече Франциск „мръсен левичар“ и „представител на злото на земята“. Милей изрази съболезнованията си след кончината на Светия отец с препратка към това напрежение: „Въпреки различията, които днес изглеждат незначителни, това, че успях да го опозная в неговата доброта и мъдрост, беше истинска чест за мен“, написа той в социалните мрежи.

Скърбят за Франциск

След като Милей обяви седмица на национален траур и спусна знамената на половина, в цялата страна скръбта се усещаше силно. Никъде обаче тя не беше толкова очевидна, колкото в труднодостъпните бедни квартали, където Франциск съсредоточи своята дейност като архиепископ. Наследството му все още може да се види в редиците на свещениците, които продължават да работят, живеят и помагат на бедните в тези квартали.

Жителите на Вия 21-24, квартал в южната част на Буенос Айрес, се разчувстваха, когато си спомниха, че Франциск редовно ги посещавал, за да сподели йерба мате - традиционната аржентинска билкова напитка. „Той беше най-смиреният човек в цял Буенос Айрес. Никога повече няма да видим папа като него“, казва Сара Бенитес Фернандес, на 57 години, благочестив член на конгрегацията в квартала. Ръководителят на църквата, преподобният Лоренцо де Ведия, заяви, че смъртта на неговия близък приятел и наставник го е налегнала със скръб и вихрушка от други чувства.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини