Отложено заседание на Конституционния съд за Закона за употреба на езиците на 19 юни
Конституционният съд на Северна Македония отлага разглеждането на закона поради правен прецедент и решение на Административния съд

Конституционният съд на Република Северна Македония обяви, че отлага насроченото за 19 юни подготвително заседание по делото за Закона за употреба на езиците. Причината за това е отменено от Административния съд решение, с което се анулира изборът на докладчика по делото, съдия Елизабета Дуковска.
Правен прецедент и отложено заседание
В официално съобщение Конституционният съд посочва, че не коментира решението на Административния съд, но подчертава, че действията на всички участващи институции – Съдебния съвет, Парламента и административните съдилища – са създали правен прецедент. Той води до нова правна ситуация, с която никой предишен състав на Конституционния съд не се е сблъсквал. Това разрешение има правни последствия, които ще бъдат обмисляни в рамките на компетенциите на съда.
Отмяната на подготвителното заседание е свързана и с решение, според което разглеждането на Закона за употреба на езиците трябва да се извърши в пълен състав на Конституционния съд.
Причините за решението на Административния съд
Административният съд на Република Северна Македония е отменил решението за избор на Елизабета Дуковска за конституционен съдия на основание неправилно проведена процедура. Тя е включвала неравнопоставено разглеждане на кандидатите от страна на Съдебния съвет и неспазване на критериите, заложени в Закона за Съдебния съвет, съобщават местните медии.
Обстановка около делото за езиковия закон
Разглеждането на конституционността на Закона за употреба на езиците предизвика обществено напрежение още при първото съдебно заседание. Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) застана на „езикова стража“ пред сградата на съда с твърдения, че защитават принцип, „който засяга основите на равенството в многоетническата държава“. В отговор Конституционният съд реши да продължи разглеждането на делото, като на подготвителното заседание бяха изслушани експерти от различни области.
Последващи стъпки и правна рамка
В контекста на създалата се ситуация предстои Конституционният съд да се произнесе по начин, който да отразява новия правен прецедент и необходимостта от пълен състав за разглеждане на делото. Със своя ход съдът поставя акцент върху спазването на законността в избора на своите членове и гарантира, че процедурата по разглеждането на важния закон за езиците ще бъде проведена по най-прозрачния и легитимен начин.