Оливер Рьопке: Дезинформацията и ИИ заплашват демокрацията в ЕС

Председателят на ЕИСК призовава за регулации срещу дезинформацията и етично управление на ИИ

Снимка © БТА

Оливер Рьопке, председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), предупреждава за заплахите от дезинформацията и изкуствения интелект (ИИ) за демокрацията и гражданското общество в Европейския съюз. В интервю за Европейския нюзрум (ЕНР) – платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, сред които е и БТА, Рьопке очертава критичната необходимост от регулаторни рамки като Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) и Законодателния акт за ИИ, за да се осигури защита на демократичните ценности и етично използване на технологиите.

Заплахи за демокрацията

Рьопке подчерта, че и спонсорирани от чужди държави, и местни действащи лица създават значителна заплаха за демокрацията, като разпространяват дезинформация. „Знаем, че те разпространяват координирано дезинформация в нашите страни, в Европейския съюз, но всички те често работят ръка за ръка с местни играчи“, каза той. Такъв тип кампании често са насочени към уязвими групи като малцинства и жени, подкопавайки доверието в институциите и демократичните ценности.

„Смятам, че днес, в тези тревожни времена, е по-важно от всякога да отстояваме нашите демократични ценности и да подкрепяме демократичните ценности, които отстояваме“, добави Рьопке. ЕИСК даде начало на инициативи като „Гражданите могат да победят дезинформацията“, за да овластят гражданското общество и да се борят с вредните практики.

Инициативи и отговорности

Рьопке подчерта, че ЕИСК планира да подкрепи Пътната карта на Европейската комисия за правата на жените. ЕИСК е консултативен орган на Европейската комисия, на Европейския съвет и на Европейския парламент. Неговите 329 членове представляват работодатели, работници и организации на гражданското общество.

В същото време Рьопке посочва значението на това големите технологични компании да носят отговорност по силата на DSA, който дава правна рамка за борба с фалшиво съдържание в социалните медийни платформи. „Смятам, че не става дума за цензура на мнения. Напротив, става дума за това да се гарантира свободния дебат – свободен дебат, основан на факти и добре информирани участници“, обясни той.

Той твърди, че прилагането на правилата на DSA е ключово, както и това големите технологични платформи да помогнат в борбата с дезинформацията. „Трябва да ги приложим и трябва да гарантираме, че големите технологични компании ще бъдат част от защитниците на нашите демокрации и нашите демократични ценности“, добави той.

Регулиране на изкуствения интелект

Председателят на ЕИСК призова Европа да развие свои „шампиони“ с европейски ценности в технологичния сектор и по-специално в областта на ИИ, за да намали зависимостта от няколко големи играчи извън Съюза. Рьопке подчерта двояката роля на ИИ, описвайки го като мощен инструмент за засичане на дезинформация, който също може да се използва за злоупотреби.

Той подкрепи Законодателния акт за ИИ и Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) като необходими първи стъпки, но призова за последващи законодателни усилия за преодоляване на пропуските и за гарантиране на етично управление на ИИ. Законодателният акт за ИИ, приет през 2024 г., определя основани на риска правила на четири нива за разработчиците и внедрителите на ИИ.

„Трябва да създадем регулаторна среда, която е отворена към технологиите и благоразположена, но в същото време трябва да настояваме на някои правила“, настоява Рьопке. „Най-общо ключът е в управлението на ИИ“, добави той, подчертавайки, че в ЕИСК са убедени, че в регулациите все още има пропуски, които трябва да бъдат запълнени.

В отговор на загрижеността на работещите от нарастващото възприемане на ИИ, Рьопке се обяви за програми за преквалификация и повишаване на квалификацията, за да се гарантира, че работещите са подготвени за работни места, задвижвани от изкуствен интелект. Той подчерта значението на принципа „човекът ръководи“, за да се гарантира, че критично важните решения, засягащи хората, трябва в крайна сметка да останат в човешки ръце.

„Опасенията са налице, основателни са и трябва да ги приемем сериозно“, заключи Рьопке.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини