Милорад Додик избяга от арест в Босна и Херцеговина
Полицията се опита да задържи босненския сръбски лидер, но бе възпрепятствана от местните власти

Силите на реда на Босна и Херцеговина се опитаха снощи да задържат босненския сръбски лидер Милорад Додик, който е издирван за подкопаване на конституционния ред на страната. Полицията на Република Сръбска, чийто президент е Додик, възпрепятства задържането, съобщават местни и световни медии, цитирани от БТА.
Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки сътрудници, след като те не се отзоваха на призовка по разследване, свързано със сепаратистко законодателство, което бяха инициирали и което Конституционният съд на Босна спря. Въпреки заповедта за арест, Додик продължава дейността си и пътува в Република Сръбска, охраняван от тежко въоръжени членове на босненските сръбски полицейски сили, отбелязва Ройтерс.
Опит за задържане в Източно Сараево
Додик пристигна вчера в град Източно Сараево, разположен в Република Сръбска, близо до босненската столица Сараево. В Източно Сараево се намира централата на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) на Босна и Херцеговина. Говорителката на СИПА Йелена Миовчич потвърди, че членове на агенцията са били в Административния център на правителството на Република Сръбска, за да изпълнят разпореждане на съда на Босна и Херцеговина относно неизпълнението на решение на Конституционния съд на Босна и Херцеговина.
„Опитахме се да изпълним разпореждането, но членовете на СИПА бяха възпрепятствани от Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска“, каза Миовчич пред регионалната телевизия. Според информация от мястото на събитието, представители на СИПА са се опитали да връчат заповедта на Милорад Додик, но след словесен дуел с представители на Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска, не успели и се оттеглили.
Реакцията на Додик
След случилото се, Додик написа в профила си в Екс, че се чувства „добре и в безопасност“ и че представителите на СИПА нямат правомощия в Република Сръбска. Според Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на междуетническата война в Босна (1992-1995), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище.
Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна, Кристиан Шмит.
Международни последици
Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина разпореди издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина. Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, напомня Ройтерс. Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.
Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.