Мианма в критична нужда от помощ след силно земетресение с магнитуд 7,7
Страната се нуждае от полеви болници, подслони и хуманитарна подкрепа след катастрофата

Мианма е в критична нужда от медицинска помощ, полеви болници и подслони след силното земетресение с магнитуд 7,7, което разтърси страната. Тайландският министър на външните работи, цитиран от Ройтерс, подчерта важността на координираните усилия и дългосрочната подкрепа за пострадалите.
Земетресението, едно от най-силните в историята на Мианма, се случи в район с население от 28 милиона души, като доведе до срутване на сгради и унищожаване на цели селища. Според правителствени данни, загиналите са 3645, а 5017 души са ранени, докато 148 продължават да бъдат в неизвестност. Освен това, близо 49 000 къщи и над 2100 правителствени сгради са разрушени.
Необходими действия и международна помощ
Тайландският външен министър Марис Сангиампонгса и малайзийският му колега Мохамад Хасан проведоха среща с представители на Мианма в столицата Найпидо. По време на срещата, Марис заяви: "Това, от което Мианма се нуждае, са полеви болници". Той добави, че съществуващите болници не могат да функционират на пълен капацитет заради щетите, причинени от земетресението.
Според него е необходимо също така да се осигурят временни подслони, мрежи против комари, храна, водни филтри и чиста вода. Министърът изрази опасения за разпространение на заразни болести сред бездомните хора, особено при високите температури.
Отзиви от международни организации
Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси изрази благодарност на повече от 30 екипа за търсене и спасяване от 13 държави, които са били изпратени за намиране на оцелели. Някои от тях вече са напуснали Мианма. В публикация на агенцията във "Фейсбук" се посочва: "Техният експертен опит беше от решаващо значение непосредствено след земетресението - помогнаха да се открият оцелели и да се подкрепят общностите в най-мрачните им часове."
Тази трагедия е сериозен удар за Мианма, която вече се бори с икономическа криза и задълбочаваща се гражданска война, предизвикана от военния преврат през 2021 година. Според данни на ООН, преди земетресението около 3,5 милиона души в страната са били разселени.
Хунтата и бунтовническите групи обявиха прекратяване на огъня, за да подкрепят усилията за подпомагане след земетресението, но взаимно се обвиняват в нарушаване на споразуменията.