Мианма обяви временно спиране на военни операции след земетресение
Хунтата и бунтовниците обявиха примирие, за да улеснят хуманитарната помощ

Управляващата хунта в Мианма обяви временно спиране на операциите срещу въоръжените бунтовници до 22 април на фона на смъртоносното земетресение от 28 март. Държавната телевизия MRTV съобщи, че спирането на огъня цели улесняването на възстановяването на страната след бедствието. В изявлението на военните се казва, че етническите въоръжени групи трябва да се въздържат от нападения срещу държавните сили за сигурност, както и да не се опитват да разширяват контролираните от тях територии. Армията си запази правото на ответни действия, ако въоръжената опозиция не спази тези условия.
Бунтовниците също обявиха едностранно примирие, за да подкрепят достъпа на международна хуманитарна помощ за справяне с последиците от бедствието, предаде Ройтерс. „Съюзът на трите братства“, съставен от Армията на националния демократичен съюз на Мианма, Националната освободителна армия „Танг“ и Араканската армия, заяви, че в продължение на един месец няма да предприема настъпателни операции, за да позволи достъпа на спасители, и ще влиза в боеве единствено при самозащита.
Хайдер У. Якуб, директор на неправителствената хуманитарна организация „План Интернешънъл“, заяви пред испанската агенция ЕФЕ, че обявеното прекратяване на огъня представлява „ценна възможност“ за достигане до най-силно засегнатите от земетресението райони, някои от които бяха недостъпни за хуманитарни групи през последните месеци поради бойните действия. Въпреки обявеното и от двете страни намерение за примирие, сблъсъците продължават в опустошените от труса райони, предаде ДПА, позовавайки се на местни жители.
Според тях хунтата е започнала няколко военни операции в района на Сагаинг. Агенцията предаде, че скоро след земетресението въоръжените сили са възобновили въздушните удари срещу бунтовнически групировки, при които са загинали десетки души. Опозиционното Правителство на националното единство (ПНЕ), което се противопоставя на военната хунта, заяви, че националните въоръжени сили са извършили 68 въздушни и артилерийски удара през последната седмица.
Хуманитарната ситуация и международната реакция
Върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк нарече „катастрофална“ хуманитарната ситуация в засегнатите райони, част от които са контролирани от въоръжената опозиция. Той подчерта, че положението допълнително се изостря от спирането от хунтата на телекомуникациите в района, предаде „Евронюз“. Върховният комисар призова замесените страни да спазват временното прекратяване на огъня и да осигурят незабавен и безпрепятствен достъп на хуманитарните служители до засегнатите райони.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази надежда, че бедствието може да се превърне в „възможност за народа на Мианма“. Лидерът на управляващата Мианма военната хунта – старши генерал Мин Аун Хлайн обсъди доставката на хуманитарна помощ с премиерите на Индия и Тайланд по време на срещата на високо равнище в Банкок. За генерала посещението в Банкок – първото му посещение в държава от Югоизточна Азия от април 2021 г. – ще даде на режима му международното внимание и легитимност, които отдавна желае.
Продължаващи военни действия и хуманитарна помощ
Специалният докладчик на ООН Том Андрюс заяви пред Би Би Си, че е „просто невероятно да се пускат бомби, докато хората се опитват да спасят оцелелите“ след земетресението. Британската медия същевременно отбелязва сериозните опасения, че военните ще използват изпратената от цял свят хуманитарна помощ като инструмент в гражданска война. Лекарите, които се борят на място с последствията от бедствието, също заявиха, че военната хунта блокира помощта.
Настоящата хуманитарна криза в Мианма е уникално сложна, произтичаща от продължителен въоръжен конфликт, съчетан с периодични природни бедствия. Според специализираното върху международните отношения в Азия списание „Дипломат“ все още е рано да се определи доколко е сериозна хунтата относно прекратяването на огъня. Изданието припомня, че първата реакция на ген. Хлайн след обявеното от бунтовниците примирие беше да изключи насрещното прекратяване на огъня.
Но фактът, че той почти веднага промени решението си, подсказва тежката ситуация, пред която са изправени въоръжените сили на Мианма. Експерти отбелязват, че бедствието може да покаже на народа, че въпросът за оцеляването е по-важен от това кой държи политическата власт.