Косовският парламент не успя да избере председател след изборите през февруари
Парламентът в Прищина не постигна съгласие за 15-и път, следващо заседание е на 15 май
Косовският парламент отново не успя да избере председател и да сформира новия си състав след изборите през февруари, след като депутатите не постигнаха съгласие за 15-и пореден път. Заседанието, което се проведе в началото на май в Прищина, отново приключи без резултат, съобщиха Радио Свободна Европа и вестник „Коха диторе“.
Причините за провала на избора
Основният спор се съсредоточи върху начина на гласуване – дали трябва да е тайно или явно. На 1 май председателят на заседанието Авни Дехари предложи създаване на комисия за тайно гласуване, за да се избере нов председател на парламента. Въпреки това депутатите отказаха за седми пореден път да формират такава комисия.
Кандидатката на управляващата партия „Самоопределение“ – Албулена Хаджиу – не успя да събере необходимите 61 гласа, които са мнозинство от общо 120 депутати, на предходните избирания, което допълнително усложни политическата ситуация.
Правен спор и следващи стъпки
Опозиционните партии, включително „Алианс за бъдещето на Косово“ (АБК), подкрепен от още две политически формации, внесоха искане до Конституционния съд на Косово за тълкуване относно конституционността на тайното гласуване. Според депутати от последния парламент тайното гласуване е „противоконституционно“.
Следващото заседание на парламента е планирано да се проведе на 15 май, като до тогава остава неизвестно дали ще бъде постигнат консенсус за избор на председател и последващо съставяне на правителство.
Политическа обстановка и последствия
На изборите на 9 февруари движението „Самоопределение“ спечели 48 места, а останалите са разпределени между Демократическата партия на Косово с 24 депутати, Демократичния съюз на Косово с 20, Алианс за бъдещето на Косово с 5, и ИНИЦИАТИВА с 3 места. Останалите 20 места са осигурени за малцинствените общности.
Конституцията на Косово изисква мнозинство от 61 гласа за избиране на председател и за формиране на правителство, което засега липсва поради политическите разделения. Без избран парламент не може да започне процесът по съставяне на ново правителство, а не е посочен краен срок за учредяване на законодателния орган.
Съгласно законодателството е възможно до два неуспешни мандата за формиране на правителство, след които президентът трябва да обяви нови избори, които да се проведат в рамките на 40 дни от решението.
Предизвикателства пред политическата стабилност
Изборът на председател на парламента и формирането на стабилно правителство остават ключови задачи за Косово, за да бъде осигурено нормалното функциониране на институциите. Настоящото забавяне нарушава политическия процес и поставя под въпрос възможностите за експедитивно решаване на важни държавни въпроси.