Пакистан потвърждава примирието, но предупреждава за решителен отговор към Индия
След четиридневни военни сблъсъци Индия и Пакистан се договориха за прекратяване на огъня под международен натиск

Пакистан потвърди своя ангажимент към постигнатото примирие с Индия, но предупреди, че ще реагира с пълна решителност на всяка бъдеща агресия от страна на Делхи, съобщи Ройтерс.
Двете съседни държави – Индия и Пакистан – обявиха прекратяване на огъня в събота, след ожесточени военни сблъсъци, продължили четири дни. Преди това те си разменяха удари с ракети и дронове след индийски въздушен удар в пакистански Кашмир, който беше ответна мярка на атентат, при който загинаха 26 туристи в контролираната от Делхи част на Кашмир.
Последици от четиридневните сблъсъци
Индийският премиер Нарендра Моди направи вчера обръщение към нацията, в което предупреди Пакистан, че Индия ще продължи да атакува „скривалищата на терористите“ по границата, ако има нови нападения срещу страната. Той също така подчерта, че Индия няма да търпи „ядрен шантаж“. Тези негови думи срещнаха категоричен отказ от страна на Исламабад, който обяви изявлението за „провокативно“ и „опасна ескалация“ в момент, когато се полагат усилия за мир и стабилност в региона.
Пакистанското външно министерство в изявление заяви, че страната продължава да спазва предпазената договореност за примирие и е готова да предприеме всички необходими мерки за деескалация и укрепване на регионалната стабилност. В същото време Министерството предупреди, че всяка бъдеща агресия ще бъде посрещната с „пълна решителност“.
Дипломатически стъпки и напрежение между двете страни
Четиридневните сражения между Индия и Пакистан бяха най-сериозният военен конфликт между двете държави от почти три десетилетия насам. Прекратяването на огъня беше постигнато благодарение на дипломатически натиск, включително от страна на Съединените щати, които призоваха за спиране на военните действия.
В отговор на напрежението Индия обяви, че е обявила за персона нон грата дипломатически сътрудник във Върховната комисия на Пакистан в Делхи, като го обвини в участие в дейности, несъвместими с официалния му статут в страната.
Пътят към стабилност в региона
Конфликтът между Индия и Пакистан остава сериозна заплаха за мира в Южна Азия, особено като се има предвид притежаването на ядрени оръжия от двете страни. Въпреки постигнатото временно примирие, изказванията на политическите лидери и дипломатическите мерки демонстрират, че напрежението още не е преодоляно.
Международната общност продължава да апелира за диалог и ненасилствено решаване на споровете, за да се избегне ескалация на конфликта и дестабилизация в региона.