Корупционни скандали в ЕС: "Катаргейт" и "Хуавейгейт" под светлината на прожекторите

Европейската прокуратура разкрива широко разпространени злоупотреби с европейски средства в 27-те държави членки

Снимка © БТА

Според най-новия доклад на Европейската прокуратура, злоупотребите с европейски средства, включително корупция и измами, са широко разпространени в 27-те държави членки на ЕС. Докладът подчертава сериозността на проблема, свързан с фалшиви работни места и подправени фактури, и привлича вниманието към скандали като "Катаргейт" и "Хуавейгейт".

През 2022 г. в случая "Катаргейт" бяха обвинени 20 души, включително евродепутати, за получаване на подкупи от Катар и Мароко, които отричат обвиненията. Въпреки опитите за съдебно преследване, делото все още не е стигнало до съд.

Разследванията около "Хуавей"

През април 2024 г. започна разследване срещу компанията "Хуавей", след като бяха повдигнати обвинения на осем души за активна корупция и пране на пари. Според белгийската прокуратура, корупцията е започнала през 2021 г. и е свързана с внедряването на 5G технологии в Европейския парламент. При разследването бяха задържани и лобисти, свързани с "Хуавей".

Китайската компания подчерта, че има политика на нулева толерантност към корупцията и че оказва пълно съдействие на разследването. Въпреки това, информацията за предполагаемата корупция продължава да предизвиква тревога.

Скандалът с Марин Льо Пен

Крайно дясната лидерка на партия "Национален сбор" от Франция, Марин Льо Пен, беше осъдена на 31 март 2024 г. за злоупотреба с европейски средства, свързани с назначаването на служители, които всъщност работели за партията ѝ. Тя отрече обвиненията, но случаят поставя поредния акцент върху корупцията в Европейския парламент.

Надеждите за по-голяма прозрачност нараснаха след учредяването на общ етичен регулаторен орган в началото на 2024 г., който има за цел да подобри отчетността в европейските институции.

В контекста на скандалите, опасенията относно прозрачността на отпускането на средства за неправителствени организации продължават да се увеличават. Европейската сметна палата подчерта, че е необходимо да се подобри прозрачното управление на парите на ЕС.

Скандалите, засягащи корупцията в ЕС, заплашват да подкопаят доверието на обществеността в институциите на съюза. Разследванията в различни държави членки, включително Хърватия и Чехия, показват, че проблемите с корупцията и злоупотребите с европейски средства не са изолирани случаи, а системен проблем.

Европейската прокуратура продължава да работи по множество разследвания, включително в България, където се разследва злоупотреба с европейски средства свързани с разширяването на газохранилището "Чирен". Тези случаи демонстрират необходимостта от по-строги мерки за предотвратяване на корупцията и повишаване на отчетността в ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини