Китай предоставя лунни проби за изследвания на учени от шест държави
CNSA обяви новини по случай Деня на космонавтиката и плановете за мисия „Чанъе-8“

Китайското национално космическо управление (CNSA) съобщи, че учени от Франция, Германия, Япония, Пакистан, Великобритания и САЩ са получили възможност да заемат лунните проби, събрани от мисията „Чанъе-5“, за научни изследвания, предаде Синхуа. Завърналата се през декември 2020 г. сонда „Чанъе-5“ донесе 1731 грама проби, състоящи се от камъни и почва от лунната повърхност.
Съобщението беше направено на церемония в Шанхай по случай Деня на космонавтиката в Китай, който се отбелязва ежегодно на 24 април. Китайското национално космическо управление обяви, че седем институции от шест държави са получили разрешение да заемат лунните проби.
Подкрепа за международно сътрудничество
Шан Чжундъ, ръководител на CNSA, каза, че китайската програма за изследване на Луната винаги се е придържала към принципите на равнопоставеност, взаимна изгода, мирно използване и взаимноизгодно сътрудничество, споделяйки постиженията си с международната общност. Той добави, че CNSA ще продължи да приема международни кандидатури за изследвания на лунни проби, като изрази надежда, че учените ще направят нови открития, които ще разширят човешкото познание.
Планирано изстрелване на „Чанъе-8“
Освен това китайското национално космическо управление разкри още една новина. Изстрелването на лунната сонда „Чанъе-8“ е планирано за 2029 г. и като част от международно сътрудничество тя ще носи полезен товар от 11 държави и региони.