Китай издирва трима служители на АНС за кибератаки срещу страната

Харбин обяви награда за информация относно Катрин Уилсън, Робърт Снелинг и Стивън Джонсън

Снимка © БТА

Полицията в Харбин, провинция Хейлунцзян, обяви, че издирва трима служители на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ за предполагаеми кибератаки срещу Китай. Издирваните лица са Катрин Уилсън, Робърт Снелинг и Стивън Джонсън, които според местните власти са организирали кибероперации срещу организацията на Зимните азиатски игри, проведени през февруари.

Според Бюрото за обществена сигурност в Харбин, АНС е извършила кибератаки срещу критична инфраструктура на провинцията, включително енергетиката, транспорта, водните ресурси и телекомуникациите. Китайското разследване установи, че атаките са били осъществени от Службата за персонализирани операции за достъп на АНС. За прикриване на следите са използвани подставени организации, които са купували IP адреси в различни държави и анонимно наемали сървъри, разположени в Европа и Азия.

Кибератаки срещу китайската инфраструктура

По-нататъшното разследване е разкрило, че тримата служители на АНС многократно са планирали кибератаки срещу критичната информационна инфраструктура на Китай. Те са били свързани и с кибероперации срещу компании като „Хуавей“. Китайските технически екипи са открили доказателства за участието на Калифорнийския университет и Техническия университет на Вирджиния в координираната киберкампания срещу Зимните азиатски игри.

Въпреки че не се прави пряка връзка с митническата война, започната от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщението идва в момент на нарастващо напрежение между Пекин и Вашингтон. Днес китайското Външно министерство осъди „злонамереното поведение в киберпространството“ и изрази безпокойството си пред САЩ по различни канали. Засега няма коментар от американска страна.

Награда за информация

Китайските власти обявиха, че ще предоставят награда на всеки, който може да предостави улики за издирваните лица и да „съдейства на органите за обществена сигурност за арестуването им“. Въпреки че не се уточнява какъв вид награда се предлага, от години Китай предлага на гражданите си парични възнаграждения за подаване на сигнали.

Според китайското законодателство, лицата, признати за виновни в шпионаж, могат да бъдат осъдени на доживотен затвор или екзекуция. През март китайското Министерство на държавната сигурност обяви, че е осъдило на смърт бивш инженер за изтичане на държавни тайни към чужда държава.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини