Кевин Джоузеф Фарел: Ролята му като камерлинг на Ватикана след кончината на папа Франциск

Фарел поема временно управлението на Римокатолическата църква и отговаря за избора на нов папа

Снимка © БТА

Кончината на папа Франциск постави под светлините на прожекторите Кевин Джоузеф Фарел, ирландец с американско гражданство, който е кардинал камерлинг на Ватикана. Той е роден на 2 септември 1947 г. и от 2016 г. е начело на Дикастерията на Ватикана за миряните, семейството и живота. От 2019 г. Кевин Фарел е назначен за камерлинг на Ватикана, а през 2022 г. оглавява Папската комисия за инвестициите. От 2024 г. той е председател на Върховния съд на Ватикана.

След кончината на папата и докато бъде избран нов папа, камерлингът, в случая Кевин Фарел, е временен предстоятел на Римокатолическата църква и отговаря за текущите й дела, в това число организацията на погребението на папата, процедурите около конклава и ритуалите, съпътстващи избирането на нов папа.

Ранен живот и образование

Фарел е роден в Дъблин в семейство с четирима синове и е второто дете в семейството. По-големият му брат Брайън също е духовно лице и е бил секретар на Папския съвет за насърчаване на християнското единство в началото на 21 век. Фарел завършва Университета в Саламанка в Испания с бакалавърска степен по изкуства и след това продължава образованието си в Папския грегориански университет в Рим, където получава магистратура по философия. Освен това има и магистратура по теология от Папския университет „Свети Тома Аквински“ и магистратура по бизнес администрация от Университета „Нотр дам“ в Индиана, САЩ.

Църковна кариера и полемики

Кевин Фарел е ръкоположен за свещеник на 24 декември 1978 г. и до 2016 г. заема преподавателски позиции в Мексико и САЩ. В този период е заместник епископ на Вашингтон и епископ на Далас. Ръкоположен е за кардинал през 2016 г. В миналото Фарел е бил замесен в полемики, свързани с архиепископа на Вашингтон кардинал Теодор Маккарик, по време на скандал за непристойно сексуално поведение, в който се повдигат въпроси за неговото знание и мълчание относно деянията на Маккарик.

Фарел е против ръкополагането на жени за свещеници и срещу църковната благословия за еднополовите съюзи. Той е също така застъпник за по-голям контрол върху огнестрелните оръжия, на която позиция се противопоставя американското оръжейно лоби.

Ролята на камерлинга

Като камерлинг на Ватикана, Кевин Фарел обявява смъртта на папата и ръководи ритуала по потвърждаване на кончината. Освен това запечатва папските покои и унищожава папския пръстен и печат. Исторически терминът „камерлинг“ датира от средновековието и обозначава лицето, отговарящо за финансите на Римската курия. Въпреки разширените му правомощия, камерлингът не може да взема съществени решения, освен тези, касаещи периода без папа.

Кончината на папа Франциск настъпи в момент, когато се говори много за филма „Конклав“, разказващ за процеса на избора на папа и задкулисните маневри. Продукцията, режисирана от Едвард Бергер и базирана на романа на Робърт Харис, вече е получила редица признания в киноиндустрията, включително номинации за „Оскар“ и „БАФТА“.

Въпреки че акцентът във филма не пада върху длъжността на камерлинга, важно е да се отбележи, че председател на Кардиналската колегия е италианецът Джовани Батиста Ре, който, въпреки че не е електор, ще има водеща роля в процедурата по гласуване за нов папа.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини