Кая Калас подчерта необходимостта от отговорност за отбраната на ЕС

Дискусията в Страсбург акцентира на предизвикателствата пред сигурността на континента и помощта за Украйна

Снимка © БТА

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас подчерта необходимостта от по-голяма отговорност за собствената отбрана по време на обсъждане с евродепутатите в Европейския парламент в Страсбург днес. Тя изтъкна, че през 2024 г. ЕС е постигнал значителен напредък, но остава много работа за вършене.

По време на заседанието бяха обсъдени годишните доклади за изпълнението на общата външна политика и политика на сигурност, както и за общата политика за сигурност и отбрана. Според Калас, три са основните предизвикателства пред ЕС: собствената сигурност и отбрана, конфликтът в Украйна и ситуацията в Близкия изток.

Калас посочи, че ЕС е предоставил 138 млрд. евро на Украйна, от които близо 50 млрд. евро са за военна помощ. Тя обяви, че над 70 000 украински военни са били обучени, добавяйки, че ЕС е подкрепял Украйна от самото начало на руската агресия. „Обсъждаме 17-ият пакет санкции срещу Русия. Държим Европа и Украйна да присъстват на масата на всички преговори“, заяви Кая Калас.

Ситуацията в Близкия изток и блокажите от Унгария

Калас отбеляза, че положението в Близкия изток е изключително тежко и призова за спиране на насилието. Евродепутатът Михаел Галер от групата на Европейската народна партия обвини Унгария за блокирането на средства по механизма за подкрепа на мира и за забавянето на преговорите с Украйна. „Не можем да позволим политиката на Унгария да води до задънени улици“, подчерта Галер.

Свен Миксер от групата на Социалистите и демократите заяви, че войната в Украйна води до много отрицателни последствия за сигурността на континента. Той добави, че администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп е допринесла за влошаването на ситуацията.

Призиви за дипломация и сътрудничество с НАТО

Кинга Гал от „Патриоти за Европа“ призова за дипломация и мир, като подчерта усилията на американското правителство за прекратяване на огъня. Адам Белан от Европейските консерватори и реформисти акцентира на важността на НАТО за европейската сигурност и необходимостта от стратегическо сътрудничество.

Урмас Пат от „Обнови Европа“ коментира хибридните атаки от Русия и Китай, подчертавайки нуждата от реакция и защита на европейските интереси. Хана Нойман от Зелените предупреди, че действията на ЕС не следват неговите думи, заявявайки, че е необходимо да се промени външната политика на Европа.

Накрая, българският евродепутат Станислав Стоянов от „Европа на суверенните нации“ изрази мнение, че визията за европейската външна политика, представена в доклада за 2024 г., е остаряла и не отразява интересите на гражданите на ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини