Източноевропейски политици използват реториката на Тръмп за атаки срещу гражданското общество
Правозащитни организации предупреждават за репресии и задушаване на независими медии в Унгария, Сърбия и Грузия

Политиците в няколко източноевропейски държави, включително Унгария, Сърбия, Словакия и Грузия, използват реториката на американския президент Доналд Тръмп, за да засилят атаките си срещу гражданското общество и да подкопаят правовата държава, предупреждават правозащитни организации.
Според тези организации, неправителствените организации, които защитават правата на човека и независимите медии, са дискредитирани и финансово задушавани. Тези атаки идват в момент, когато много от тях са намерили морална и финансова подкрепа, особено в САЩ.
Влияние на Тръмп
С завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, националистическите лидери в Източна Европа са успели да се възползват от неговата реторика, за да оправдаят репресиите си срещу гражданското общество. Дейв Елсроуд от фондация „Хюман райтс хаус“ заявява, че позициите на Тръмп „се използват в реално време от автократи и диктатори, за да оправдаят репресиите си срещу независими медии и правозащитници“.
След като Тръмп пое поста през януари, той замрази американската чуждестранна помощ, наричайки Американската агенция за международно развитие „управлявана от радикални луди“. Освен това, милиардерът Илон Мъск, който е един от основните му поддръжници, определи агенцията като „престъпна организация“.
Засилващи се атаки
Миклош Лигети, ръководител на правния отдел на унгарския клон на „Прозрачност без граници“, посочва, че изявленията на Тръмп са „толкова насърчителни, че се използват в Будапеща, Белград и Братислава“. В Унгария, където много независими организации вече са „финансово задушени“, местните власти засилват атаките си.
Унгарският премиер Виктор Орбан приветства премахването на американската помощ като „пречистващ полъх“ и обяви серия от законодателни мерки, насочени срещу неправителствени организации, получаващи финансиране от САЩ. Той нарече политическите си врагове „смрадливи буболечки“ и обеща да „ликвидира цялата армия в сянка“.
Репресии и нови закони
В Грузия, парламентът прие копие на американския Закон за регистрация на чуждестранните агенти, който наблюдатели смятат за инструмент за репресии срещу гражданското общество. Според Европейската комисия, този закон е „фундаментално несъвместим“ с ценностите на ЕС.
В Сърбия, властите се позовават на изявления на Тръмп, за да оправдаят обиските на неправителствени организации. Павол Салай от „Репортери без граници“ осъжда атаките срещу медиите, финансирани от американската помощ, и изразява загриженост за бъдещето на журналистиката, която служи на обществения интерес.
Според Бояна Мижич от независимия онлайн всекидневник Капитал.Ба, ситуацията за организациите на гражданското общество е най-лошата от следвоенния период. „Независимите гласове се губят“, добавя тя, подчертавайки опасяванията, че журналистиката в тези страни може да не оцелее след подобни удари.