Изборните нагласи на работниците във Виена преди изборите на 27 април
Работниците традиционно подкрепят АСДП, но дяснопопулистките настроения нарастват

По повод провинциалните и общински избори във Виена, които ще се проведат идната неделя, в телевизионното предаване „Виена днес“ бяха коментирани изборните нагласи на работниците. Те традиционно са избиратели на Австрийската социалдемократическа партия (АСДП), която от десетилетия управлява австрийската столица - самостоятелно или в коалиция.
Според социолозите, групата на работниците е силно оспорвана на изборите във Виена. Изборните резултати от последните години показват, че през 2010 г. АСДП постига абсолютно мнозинство в тази група избиратели, докато през 2015 г. Австрийската партия на свободата (АПС) има ясна преднина от над 50%. На последните избори във Виена преди пет години АСДП излиза начело с 37% от гласовете, следвана от АПС с 26%. Партията „Тим ХК Щрахе“ на бившия водач на АСП Хайнц Кристиан Щрахе също се представя изненадващо добре с 19% от гласовете на избирателите от работническата класа. Тези данни подчертават недоверието на много работници към утвърдените партии, особено към тези, които не се възприемат като „партията на малките хора“, коментира политоложката Юлия Партаймюлер.
Според данните на статистическата служба на Австрия, почти половината от около 300 000 работници във Виена са завършили задължителното 9-годишно образование, а 4,5% притежават висше образование. Работниците на пълен работен ден печелят средно около 36 000 евро бруто годишно - почти 20 000 евро по-малко от служителите. За работещите на непълно работно време тази цифра е 17 000 евро. Средната жилищна площ в домакинствата на работниците е 65,2 кв. м, което е почти десет кв. м по-малко от средната за Виена. Всеки трети човек живее в общинско жилище, като статистически погледнато, работниците живеят в общински апартаменти по-често от съотношението в цяла Виена. Освен това, една четвърт от тези жилища са пренаселени. За сравнение, само един от дванадесет апартамента в целия град е пренаселен спрямо стандартите за живот. Тази реалност оказва влияние върху политическото мислене на работниците, като на преден план излизат въпроси като достъпни жилища, социална справедливост и сигурност.
Политологът Партаймюлер потвърдиха тази тенденция, подчертавайки, че дяснопопулисткият уклон на избирателите е особено силно изразен сред работниците. Тази тенденция се наблюдава не само във Виена, но и на националните избори. Работниците избират партии като АПС или „Тим ХК Щрахе“ по-често от средното поради две основни причини: скептицизъм по отношение на миграцията и недоверие към политическите елити. Много работници имат усещането, че политиката се прави „за богатите и силните“, а не за тях, посочва Партаймюлер.
Актуалните въпроси за миграцията, инфлацията и разходите за живот са особено значими за работническата група. Затова партиите, насочени към нея, акцентират в кампаниите си на антиимигрантски послания и дебати за социалните помощи. Анализ на института Foresight показва, че само една трета от 300 000 виенски работници имат право да гласуват на 27 април. Партаймюлер обръща внимание и на ниската избирателна активност в групата: на предишните избори в цялата страна, една трета до почти две трети от работниците с право на глас не са отишли до урните. Това става въпреки факта, че работниците проявяват интерес към политиката. Партаймюлер вижда причините в дълбокото политическо разочарование и липсата на представителство.