Южна Корея отстрани президента Юн Сук-йол след импийчмънт

Конституционният съд потвърди военното положение и предизвика политическа криза в страната

Снимка © БТА

Конституционният съд на Южна Корея отстрани от длъжност президента Юн Сук-йол в петък, след като потвърди гласувания му от парламента импийчмънт заради въведеното от него военно положение, което предизвика най-тежката политическа криза в страната от десетилетия. Решението на съда сложи край на продължилата месеци политическа криза в страната, посочва Ройтерс.

Изпълняващият длъжността председател на Върховния съд Мун Хьон-бе заяви, че с обявяването на военно положение на 3 декември, Юн е нарушил задълженията си като президент, като е действал извън конституционните си правомощия и сериозно е застрашил демокрацията в страната. „(Юн) извърши тежко предателство спрямо доверието на хората, които са суверенни членове на демократичната република“, каза съдията и добави, че с обявяването на военно положение Юн е създал хаос във всички сфери на обществото, икономиката и външната политика.

Съдът отхвърли доводите на Юн, че е обявил военно положение, за да привлече внимание към злоупотребите на основната опозиционна партия с парламентарното ѝ мнозинство, като заяви, че има законови пътища за преодоляване на подобни разногласия. Мобилизирането на армията срещу парламента с цел нарушаване на функциите му е сериозно нарушение на конституционното задължение на Юн да гарантира независимостта на трите клона на властта, заяви Мун.

Политическа стабилност и предизвикателства

С решението си съдът постави началото на надпреварата за избор на следващия президент, което конституцията на страната изисква да се случи в рамките на следващите 60 дни, коментира Ройтерс. Премиерът Хан Док-су ще продължи да изпълнява функциите на президент до встъпването в длъжност на приемника на Юн. Куон Йон-се, временен лидер на управляващата партия „Народна сила“ на Юн, обеща да работи с действащия президент за стабилизиране на страната.

В изказването си след произнасянето на решението на съда, Хан заяви, че ще направи всичко възможно, за да осигури нормалното произвеждане на изборите. „Единодушното решение на Конституционния съд премахна основния източник на несигурност“, смята Лейф-Ерик Исли, професор от университета "Ихва" в Сеул. По думите му, следващото правителство ще трябва да се справи с редица предизвикателства, включително военните заплахи от страна на Северна Корея, дипломатическия натиск от страна на Китай и търговските мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Обществена реакция и обществено мнение

Протестиращи в подкрепа на импийчмънта на Юн проследиха обявяването на решението на Конституционния съд на големи екрани, поставени пред сградата на съда, съобщи корейската национална телевизия Кей Би Ес. Те аплодираха и скандираха с одобрение, докато изпълняващият длъжността председател на съда четеше мотивите за отстраняването на президента. За разлика от тях противниците на импийчмънта, които също се бяха събрали на протест, изглеждаха обезсърчени, а някои от тях дори се просълзиха, докато слушаха мотивите на съда.

Според експресно социологическо проучване, седем от всеки десет анкетирани юнокорейци смятат, че след решението на съда Юн трябва да се въздържа от участие в предстоящата предизборна кампания. Близо 45% обаче заявяват, че няма да приемат решението на съда, което демонстрира все още дълбоките разделения в обществото. Проучването, проведено от социологическата агенция "Рисърч Вю" (Research View) на 4 април, показва, че 68,6% от респондентите смятат, че Юн трябва да се въздържа от политическа дейност.

Самият вече бивш президент Юн Сук-йол се обърна към своите поддръжници, изразявайки благодарност за подкрепата им. Тонът на посланието му се разминаваше с обществените настроения, които призоваваха за сдържаност и национално единство след кризата, отбелязва изданието.

Мирни протести и продължаваща политическа несигурност

Обществената реакция на отстраняването на Юн Сук-йол беше до голяма степен спокойна, като протестите останаха мирни и без сериозни нарушения на реда. Въпреки това, опити за насилие бяха регистрирани на отделни места. Лим Джун-тае, професор в катедрата по полицейска администрация, посочи, че предприетите предварително мерки от полицията, ефективно са предотвратили сблъсъци между демонстранти.

Според експерти, предстоящите избори и техният изход ще бъдат важен сигнал за зрялостта на демокрацията в Южна Корея. „Ако хората решат да откажат да приемат какъвто и да е неблагоприятен за тях изборен резултат, доверието в демокрацията ще се срине напълно“, предупреждава Ким Тхе-хьон, професор в университета „Сунсил“ в Сеул.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини