Янош Бока: Сътрудничеството в Централна Европа е ключово за ЕС
Унгарският министър подчертава важността на националните държави в контекста на европейската интеграция

Сътрудничеството между страните от Централна Европа е от основно значение за „промяната на Европейския съюз“, заяви унгарският министър на европейските въпроси Янош Бока. Той направи коментара по време на изказване, цитиран от националната новинарска агенция МТИ.
Бока призова за сътрудничество между „Европейските страни и граждани, които вярват в националната държава“. Според него, присъединяването на Унгария към ЕС е било с цел гарантиране на съществуването на националните държави и през 21 век, в ерата на глобалните суперсили. „ЕС не служи за целта, която ни мотивира да се присъединим“, допълни той, подчертавайки, че на блока му липсват вътрешен контрол и гаранции за запазване на правомощията на националните държави.
Министърът подчерта, че принципът на субсидиарността не се взема предвид сериозно от институциите на ЕС или от съда му. Бока заяви, че настоящите промени в САЩ са перспективни и подчерта жизненото значение на трансатлантическите връзки за бъдещето на Централна Европа. „Силните връзки между САЩ и Централна Европа може да обърнат бъдещето на европейската интеграция в позитивна насока“, посочи той.
Относно европейската интеграция, Бока отбеляза, че страните от ядрото на обединението и тези от периферията са в конфликт. „Който се присъединява към ЕС, трябва да приеме, че французите и германците решават всичко“, каза той. Въпреки това, министърът подчерта, че причината Унгария да се присъедини към ЕС е да внесе собствените си ценности и политическо-обществени модели в обединението.
„Нациите са ценни единици. Вярваме, че суверенните национални държави са независими“, добави Бока. Той акцентира, че Вишеградската четворка е успешна инициатива и силна, единна централноевропейска платформа в области като кохезията, конкурентоспособността, енергетиката, миграцията и земеделието, въпреки различията между страните членки.
В заключение, Бока заяви, че в рамките на ЕС „можем да сме единни в многообразието и да съществуваме заедно по мирен начин“. Той завърши с оптимистичната забележка, че „бъдещето на Централна Европа не е изписано. Нашите най-светли дни тепърва предстоят“.