Гудрун Мозлер-Торнстром протестира срещу събарянето на ромски къщи в София
Докладчикът по правата на човека призовава властите да защитят ромските семейства от бездомност

Постоянният докладчик по правата на човека в Конгреса на местните и регионалните власти към Съвета на Европа Гудрун Мозлер-Торнстром изрази сериозно безпокойство относно събарянето на ромски къщи в софийския квартал "Захарна фабрика". Тя подчертава, че това действие е оставило много ромски семейства, включително деца, възрастни хора и хора с увреждания, без дом и препитание.
В изявление Мозлер-Торнстром коментира: "Дълбоко съм обезпокоена от информацията за събарянето на ромски къщи в софийския квартал "Захарна фабрика". В резултат на това много ромски семейства, деца, възрастни хора и хора с увреждания, останаха без дом и препитание. Освен това събарянето на някои ромски къщи беше извършено въпреки разпореждането за спирането му, издадено от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) като временна мярка".
Тя допълни, че "ромските семейства, които така или иначе са в уязвимо положение, бяха лишени от жилище и основни условия на живот, без да им бъдат предложени подходящи алтернативни решения за това да не останат на улицата. В резултат на това здравето и безопасността им са били изложени на риск".
Мозлер-Торнстром призовава властите на всички нива за задължението им да изпълняват решенията на ЕСПЧ, заявявайки: "Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите".
Тя се присъедини към призива на комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Майкъл О'Флеърти и настоява кметът на София и българските национални власти незабавно да предприемат всички подходящи мерки за защита на засегнатите ромски семейства от бездомност. "Тяхната безопасност и достойнство трябва да бъдат зачитани", добави тя.
На финал, Мозлер-Торнстром изрази готовност да продължи диалога с местните и националните български власти, включително с кмета на София. Тя подчерта, че "това трябва да стане в рамките на продължаващия ни диалог относно изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека, свързани с ромските въпроси". Тя също така отбеляза, че работата по Пътната карта за изпълнение на решенията на Съда на местно и регионално ниво в България трябва да бъде финализирана до началото на юни 2025 г.