Грузия уволнява 700 служители заради подкрепа на протестите за ЕС

Протестите срещу замразяване на преговорите за присъединяване към ЕС предизвикаха репресии от властите

Снимка © БТА

Грузия е уволнила от декември около 700 държавни служители заради тяхната подкрепа на демонстрациите за влизане на страната в ЕС, предаде Ройтерс, позовавайки се на организацията "Прозрачност без граници".

Мащабните протести избухнаха през ноември, след като правителството, което е обект на критики за проруски и авторитарни позиции, обяви, че замразява преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 година. Служители на няколко правителствени агенции подписаха отворени писма, в които осъждат това решение. Високопоставени дипломати в няколко чуждестранни посолства също се оттеглиха от постовете си в знак на протест.

В началото на декември премиерът Иракли Кобахидзе заяви, че с отворените писма нелоялните елементи на държавните постове, както ги нарече той, сами са си направили чистка. Протестите, които все още продължават, предизвикаха жестоки репресии от страна на грузинските власти, които бяха осъдени от западните страни.

Репресии и промени в законодателството

От началото на протестите управляващата партия "Грузинска мечта" многократно въведе изменения в закона за държавните служители, с които отслаби правната защита за работниците в държавния сектор. "Прозрачност без граници" посочи, че Министерството на отбраната и кметството в Тбилиси са сред отделите, които са най-засегнати от уволненията.

За момента правителството не е отговорило на молбата за коментар на Ройтерс. Грузия традиционно е считана за една от най-прозападните страни наследнички на Съветския съюз, но отношенията ѝ със Запада през последните години се влошиха, особено след руската инвазия в Украйна през 2022 година.

Контрол и политика на "Грузинска мечта"

Партията "Грузинска мечта", за която се смята, че е контролирана от милиардера и бивш премиер Бидзина Иванишвили, спечели нов мандат след изборите през октомври, които според опозицията са били манипулирани. През последните години партията въведе редица закони, включително ограничения на правата на ЛГБТИ общността и закон, който изисква организациите, получаващи пари от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти" или да бъдат подложени на строги санкции.

"Грузинска мечта" заявява, че все още иска да се присъедини към ЕС, но също така се застъпва за балансирани отношения с Русия и за запазване на традиционните ценности.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини